Ко су стратези Обаминог успјеха и најмоћније особе за које никада нисте чули

Aгенције
Ко су стратези Обаминог успјеха и најмоћније особе за које никада нисте чули

Барак Обама, председник САД, успио је уз доста муке да остане још четири године у Белој кући, а међу најзаслужнијима за то су два његова стратега: 57-годишњи Дејвид Акселрод који је водио и претходну Обамину предсједничку кампању и 14 година млађи Џим Месина, менаџер кампање у медијима описан као "најмоћнија особа у Вашингтону за коју никада нисте чули".

Месина никада није изгубио ниједну политичку кампању коју је водио, почевши од 1993. када је још као студент Универзитета Монтана успио да демократи Дену Кемису омогући други мандат градоначелника Мисуле, градића у забитима ове савезне државе.

То га је очигледно препуручило, пошто је Месина након дипломирања радио за Макса Бокуса, демократског сенатора из Монтане, да би потом радио као шеф кабинета или савјетник многих политичара из Демократске партије.  

У Бијелу кућу улази 2008. када постаје замјеник шефа Обаминог кабинета. Иако је био још прилично млад већ је на Капитол хилу имао бројне савезнике. Шеф му је био Рам Емануел, садашњи градоначелник Чикага, а тада Обамина десна рука и човјек познат по томе да агресивно долази до циља. Због њега је Месина прозван "мини-Рам", што доста указује и на његов карактер.

Месина тврди да је једном приликом због посла морао 27 пута за редом да једе у "Мекдоналдсу" и да му недостаје смрад штаба кампање у поноћ. Иако је као менаџер Обамине кампање највећи дио акција смишљао сам, за помоћ се обраћао особама попут Ане Винтур, уреднице америчког издања часописа "Вог", и редитеља Стивена Спилберга.

Гуру демократа са Обамом од почетка

Дејвид Акселрод, некада један од главних савјетника предсједника Била Клинтона, имао је кључну улогу у првој Обаминој предсједничкој кампањи, након чега је 2008. постављен и за његовог савјетника.

Међутим, чини се да је Акселрод у Обамину трку за други мандат ушао мање оптимистично него у претходну, пошто је током кампање најавио да ће по њеном окончању напустити политику, било да Обама остане или не у Бијелој кући.

 У јануару ове године, Акселрод је објавио да жели да на Универзитету Чикаго отвори Институт политике који би био конкуренција елитној Харвардовој Кенедијевој школи. Чикашки институт ће званично бити отворен наредне године, а уводни курсеви почињу на љето.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана