„Камен убица“ и зли дух: Зашто је Јапанце потресла вијест да је пукла вулканска стијена

Спутник
Foto: илустрација

Предвиђања о мрачним силама које ће ослободити зла деветорепа лисица, преплавила су друштвене мреже у Јапану, након што је позната вулканска стијена за коју се тврди да убија сваког ко јој приђе, пукла на два дела.

Према легенди која окружује вулканску стену Сешо-секи, у њој је скривена Тамамо-но-Мае, прелепа жена која је била дио тајне завјере коју је сковао феудални војсковођа да убије цара Тобеа, који је владао од 1107-1123. године.
 
Наводно, Тамамо-но-Мае је у ствари била зла деветорепа лисица чији је дух усађен у комад лаве, који се налази у области префектуре Точиги, у близини Токија, познатом по врелим сумпорним изворима.
 
Његово пуцање на два приближно једнака дијела, за које се верује да се догодило у последњих неколико дана, уплашило је кориснике друштвених мрежа који су приметили да, према народном предању, камен непрестано избацује отровни гас – по чему је и добио име „камен убица“.
 
Мада је према неким предањима камен уништен, а да је будистички монах истјерао зле духове из њега и расуо комаде по Јапану, многи и даље вјерују да је његов дом на обронцима планине Насу.
 
Посјетиоци тог подручја, популарног излетишта, престравили су се када су очевици објавили фотографије сломљеног камена.
„Осећам се као да сам видео нешто што не би требало да се види“, написао је један корисник Твитера у својој објави.
 
Док су други спекулисали да је демонски дух Тамамо-но-Мае васкрсао после скоро 1.000 година, локални медији наводе да су се пукотине појавиле у стени прије неколико година, што је вероватно омогућило кишници да уђе унутра и ослаби њену структуру.
 
Камен, који је регистрован као локална знаменитост 1957. године, помиње се и у ремек-делу јапанског пејсника Мацуоа Башоа Оку но Хосомичи, или Уски пут на дубоки сјевер, инспирисао је Но драму, роман и аниме филмове.
 
Масахару Сугавара, шеф локалне волонтерске групе водича, рекао је за Јомиури шимбун да је „штета“ што је камен пукао, јер је био симбол тог подручја, али се сложио да је природа једноставно кренула својим током.
 
Званичници локалне и националне владе састаће се да разговарају о судбини вулканске стене. Један званичник туристичке организације Насуа је наводно рекао да би волео да види Сешо-секи у првобитном облику,

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана