Италија оживљава напуштена села

Танјуг
Foto: Викимедија

РИМ - Са више од 6.000 напуштених села и засеока, Италија је у самом свјетском врху по односу укупног броја насеља и оних која су, или ће ускоро бити, без иједног становника.

Против те пошасти регион Пијемонта је одлучио да се бори тако што нуди свима заинтересоваим низ погодности ако одлуче да се настане у једном од напуштених села и да ту живе најмање 10 година, пише часопис специјализован за путовања "Сивиадза".

Предност имају млади, још више ако имају дјецу, а за почетак им се даје подстицај у готовини од неколико хиљада евра, пореске олакшице, за дјецу бесплатан превоз школским аутобусом и друго.

Ово је најновија у низу сличних иницијатива које покрећу регионале или општинске власти широм Италије како би спасиле, очувале или оживјеле средњовијековна села прелијепе архитектуре, историјских вриједности и природних љепота, али на жалост без становника.

Поједине општине уопште немају становнике, а само у Тоскани таквих је 19, док локални политичари износе различите идеје како би сакупили новац за обнову.

Веома често напушетна села се "оживљавају" покретњем културних манифестација и окупљањем умјетника, организовањем фестивала, вашарима или туристичком промоцијом, гдје се умјетницима нуди бесплатан боравак, организују се умјетничке радионице, занатске школе, или активни одмор уз рад и учење.

Грађанима исцрпљеним радом и градским животом нуди се "квалитетнији живот", у природи, учење или бављење узгојем некадашњих култура и производње, попут узгоја дудова и производњи свиле у калабријском селу Пентедатило.

У обнову и популаризацију напушених села укључиле су се и туристичке агенције које нуде пакет аранжамне за посету "десет најпривлачнијих напуштених села".

Напуштена села у Италији зову још и "села духова" или "села од прашине", јер у њима нема никога.

Како се наводи, често иницијатива да се напуштено село обнови и оживи потиче од потомака некадашњих становника који су напустили своје куће, а који се организују међусобно, сакупљају новац за обнову укључујући и међународне донаторе, као што је то случај у регији Калабрија гдје се у обнову средњовијековног напуштеног села укључио и чувени амерички универзитет за технологију из Масачусетса (МИТ).
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана