Епилог приче о њемачком милионеру и његовом тенку из подрума

ГС
Foto: Агенције

Клаус-Дитер Ф. је деценијама у подземној гаражи држао арсенал оружја из Другог свјетског рата - укључујући и тенк и противавионски топ.

А шта ће бити с том артиљеријом?

На суђењу у Килу, оптужени 84-годишњи Клаус-Дитер Ф. је преко свог адвоката пружио одговарајуће признање, а суд, тужилаштво и одбрана су се договорили да је одговарајућа казна - максимално годину и пет мјесеци условне казне и новчана казна од 250.000 евра.

Условна казна се умањује за четири мјесеца због противправног одуговлачења процеса. Оптужени се, уз признање, такође обавезао да ће тенк и противавионски топ - да прода, преносе Независне.

Према наводима одбране, за тенк је заинтересован музеј у Сијетлу (САД). Адвокат оптуженог рекао је да је његов клијент добио дозволу за извоз. Уједно, и један колекционар из Сјеверне Рајне-Вестфалије жели да купи противавионски топ.

Ово је епилог приче која је почела прије много деценија и прије шест година заинтересовала јавност, пише Дојче веле.

Тражили Хитлерову скулптуру - нашли тенк.

На основу дојаве о украденој нацистичкој умјетнини, полиција је прије шест година, у јулу 2015. упала у једну вилу у елитном насељу Хајкендорф, близу Кила на сјеверу Њемачке. Испоставило се да међу умјетнинама из времена нацизма изложеним у башти и у унутрашњости виле, није била она за којом су трагали - скулптура која је некада красила Хитлерове канцеларије.

Али, током претреса у подземној гаражи милионера Клауса-Дитера Ф. откривен је читав арсенал тешког наоружања из Другог свјетског рата: тенк Вермахта типа "пантер", торпедо Г7А, противавионски топ калибра 8,8 цм, минобацачи калибра 5 цм, митраљези, пиштољи, друго оружје и више од 1.500 комада муниције. Оружје је дијелом било у маскираном трезору, а вила обезбијеђена електронски и сиренама.

Бундесвер је био добио задатак да одатле уклони тенк и друго оружје. Двадесет војника је девет сати радило на извлачењу тенка тешког 44 тоне - мада је мотор тенка функционисао, није имао гусјенице. "Пантера" су повезали са другим тенковима како би га извукли из гараже и пребацили на ниски утоваривач.

Слике ове акције привукле су међународну пажњу, а људи су покушавали да схвате позадину цијеле те приче.

"Неки људи воле парне локомотиве, други воле тенкове", рекао је тада за Ју-Ес-Еј тудеј градоначелник Александар Орт.

Кратка историја "пантера"

Прича о "пантеру" Вермахта повезана је с офанзивом "Барбароса" - инвазијом нацистичке Њемачке на Совјетски Савез јуна 1941. године. Упркос томе што су напали изненада, без објаве рата, нацистички војни врх је био импресиониран свестраношћу непријатељског совјетског тенка Т34.

Прича о овом тенку је повезана с операцијим Барбароса и нападом на Совјетски Савез

Прича о овом тенку је повезана с операцијим Барбароса и нападом на Совјетски Савез

По угледу на њега брзо је конструисан њемачки "пантер". Почео је да се користи 1943. и био је познат по ватреној моћи, покрету и чеоном оклопу. Имао је већи домет од осталих тенкова свог времена, што му је омогућавало да први нападне.

Много "пантера" је уништено током рата, а већина преосталих су касније расходовани. Али неки од њих нашли су се и код противника.

"Било је тенкова које су савезници тестирали да би открили колика је снага и слабост немачког 'пантера'", рекао је за Дојче веле др Јан Киндлер из Војноисторијског музеја Бундесвера.

Ексцентрични купац - медији и Бундесвер

И тако је један британски колекционар оружја овог "пантера" 1977. открио у Сареју на југу Енглеске, гдје је био припреман за расходовање. О томе је обавијестио свог пријатеља, њемачког колекционара ратних сувенира Клауса-Дитера Ф. који је тенк купио и преко Холандије послао у Њемачку.

Милионер Клаус-Дитер Ф. је почео процес поправке и рестаурације тенка.

"Био је грозном стању. Није имао бочне стране ни цијев", рекао је тада њемачкој радио-станици НДР 1 Веле Норд, желећи да остане анониман. За поправку су коришћени дијелови другог "пантера".

Локалне новине су извијестиле да је рестаурација коштала 500.000 њемачких марака, отприлике 255.000 евра, не рачунајући инфлацију. Бундесвер је, тако је писало, поправио мотор резервоара за 28.000 евра.

У комшилуку се, наравно, знало за тенк. Неколико њемачких медија наводи да су становници прије "више деценија" видјели власника како се вози тенком по граду.

"Возикао се у тенку током сњежне катастрофе 1978", рекао је градоначелник Александар Орт.

Само скуп хоби једног трговца?

Судски процес је почео у мају 2021. године. У Њемачкој је посједовање ратног оружја строго регулисано посебним законом, па је све зависило од тога да ли пронађено оружје функционише или колико лако би могло да буде доведено у стање функције.

Одбрана је тврдила да све пронађено ратно оружје више није било функционално: "То су демилитаризовани историјско-музејски предмети који не задовољавају критеријуме ратног оружја".

Судија је, међутим, инсистирао да се утврди да ли би "пантер" и противавионски топ могли да се користе као борбено оружје. Цијеви су додуше зарђале, али је вјештак на суду рекао да би се могле очистити - за неколико дана.

За многе посматраче једно од кључних питања је: зашто је потрошио толико новца и времена на поправку нацистичког тенка?

Његов адвокат инсистира на томе да оптужени није симпатизер нациста и да је пројекат рестаурације његово "животно дјело".

На суду је Клаус-Дитер Ф. своју професију идентификовао једноставно као "трговац". Ни он ни његов адвокат нису понудили објашњење зашто се бавио тако скупим и необичним хобијем.

"У свијету постоје људи који имају своје тенкове", рекао је војни историчар Киндлер о глобалној заједници љубитеља тенкова, али је регулисање таквих колекција "у Њемачкој релативно строго".

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана