Два младунца орла крсташа обиљежена сателитским одашиљачем

Танјуг
Foto: Илустрација

БЕОГРАД - Орлови крсташи први пут ће бити праћени уз помоћ сателитских одашиљача, најновије технологије која ће орнитолозима Друштва за заштиту и проучавање птица Србије омогућити да дођу до драгоцјених информација за опстанак те најрјеђе врсте питица грабљивица у земљи, а која је, уз све, симбол са националног грба.

Друштво додаје да ће младунци орла крсташа Мима и Михајло слањем вриједних информација помоћи ће да се њихова врста боље упозна и заштити.

„Са свега три пара, орлови крсташи најређа су птица грабљивица у Србији. У Црвеној књизи птица Србије добили су категорију критично угрожене врсте због изузетно мале бројности и великих опасности које прете њиховом опстанку у природи", наводи Друштво.

Подсјећају да се крсташи гнијезде на самом сјеверу Баната, у пространству степа и ораница.

„Наша мала национална популација део је веће панонске популације која броји више стотина парова у Мађарској, Словачкој, Аустрији и Чешкој", саопштило је Друштво.

Сва три гнезда орлова крсташа надзиру волонтери Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, ловочувар из Српског Крстура и чувари природе из Специјалног резервата природе „Пашњаци велике дропље".

Чување гнијезда је, као и годинама уназад, допринијело да се орлови безбједно и успјешно гнијезде.

Ове године подмладак крсташа у Србији чине четири младунца, два мужјака и двије женке. Женке су назване Мима и Златица, а мужјаци Михајло и Гаврило.

У петак 2. јула тим орнитолога из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, заједно са колегама из Мађарског друштва за заштиту птица и природе и Покрајинског завода за заштиту природе, и велику помоћ професионалних алпиниста посјетио је гнијезда орлова крсташа.

Сви младунци су обиљежени металним и пластичним прстеновима, а два су добила и сателитске одашиљаче који ће истраживачима помоћи да их прате, сазнају куда се крећу, гдје лове, и да им прискоче у помоћ ако буде потребно.

За наше крсташе, како наводе у Друштву највеће претње су тровање и недостатак дрвећа на којима би се гнијездили.

Друштво упозорава да су овог пролећа забележили неколико случајева тровања птица на сјеверу Баната, а само пуком срећом орлови нису страдали.

Додају да неодговорна употреба пестицида и све чешће намерно тровање лисица, шакала, паса и других месоједа хитно мора да се заустави како бисмо сачували птице са националног грба, каже извршни директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије Милан Ружић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана