Дан кад је умрло 230.000 људи

Агенције
Дан кад је умрло 230.000 људи

На данашњи дан прије 10 година у страховитом земљотресу и цунамију страдало је више од 230.000 особа.

У Индонезији и другим земљама које излазе на Индијски океан данас су почели комеморативни скупови за страдале.

Земљотрес јачине 9,1 степени Рихтерове скале изазвао је серију цунамија у цијелом Индијском океану од Суматре до Сомалије. Тог 26. децембра 2004. године настрадало је више од 230.000 људи у 14 земаља, а највише у Индонезији, док се укупна причињена штета процјењује на десет милијарди долара.

Потрес се осјетио и 1.600 километара од епицентра који је био на дну Индијског океана код Суматре, а снажни таласи погодили су и Шри Ланку, Индију, Тајланд, Сомалију, Бурму, Малдиве, Малезију, Танзанију, Сејшеле, Бангладеш, Јужну Африку, Јемен, Кенију и Мадагаскар.

Снага удара била је еквивалентна експлозији 23.000 атомских бомби, попут оне бачене на јапански град Хирошиму. Био је то трећи најснажнији земљотрес икада регистрован сеизмографом и трајао је скоро 10 минута.

Најгоре погођен регион био је Аће, индонежанска провинција на сјеверу острва Суматра, гдје је од посљедица удара снажних таласа од којих су неки били високи чак 30 метара, погинуло око 130.000 људи, док је више од пола милиона грађана расељено, подсјећају агенције.

Град Банда Аће, сједиште поменуте провинције, који је потпуно уништен у тој катастрофи, сада је обновљен.

Помоћ међународне заједнице била је брза и велика. У годинама након цунамија укупно је око седам милијарди долара стигло у Аће, захваљујући чему је обновљено више од 140.000 домова, као и више хиљада километара пута, бројне школе и болнице.

Брза реконструкција помогла је да се оконча вишегодишњи конфликт у Индонезији тако да је мировни договор између побуњеника и Џакарте склопљен осам мјесеци од катастрофе.

Од 70.000 становника мјеста Меулабо, које се налазило 150 километара од самог епицентра земљотреса, погинуло је 10 одсто, док се 45.000 људи иселило јер није имало гдје да живи.

На Шри Ланки је погинуло више од 30.000 људи, на Тајланду је настрадало 5.395 људи од којих је половина страних туристи.

Међу жртвама било је и више хиљада страних туриста који су у овом дијелу свијета дошли да проведу Божићне празнике.

Десетогодишњица трагедије биће обиљежена и у Шри Ланки на мјесту гдје је цунами однио воз са 1.500 људи, као и у више европских престоница, преноси АФП.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана