Анкара тражи главу Септимија Севера

Срна
Foto: Агенције

КОПЕНХАГЕН- Бронзана глава цара Септимија Севера изложена у музеју у Копенхагену постала је тачка неслагања између данског музеја и Турске, која тврди да је глава украдена током археолошког ископавања 1960-их и жели да је врати.

Статуа римског цара Септимија Севера, који је живио од 145. до 211. године, недавно је враћена у Турску, послије неколико деценија у САД, гдје је била дио приватне колекције, а касније је позајмљена њујоршком Метрополитен музеју. Статуа је, међутим, враћена без главе.

Вјерује се да је статуа украдена са локације у Турској.

Турске власти кажу да се нестала глава налази у главном граду Данске, гдје је више од 50 година изложена у Музеју умјетности у Копенхагену.

Међутим, многи дански стручњаци кажу да нису тако сигурни да глава припада баш тој статуи.

"Нисмо убијеђени да те двије ствари припадају заједно. Документација тренутно није чврста, морамо да упоредимо ломове торза и главе", рекао је за АФП директор колекција Руне Фредериксен.

Бивши кустос музеја је 1979. године процијенио да глава, донесена 1970. године без икаквих информација о њеном тачном поријеклу, одговара обезглављеној статуи из приватне америчке колекције.

Два бронзана дијела су чак поново спојена за изложбу.

"Глава је постављена на торзо у смислу да је мотка стављена у врат главе и уграђена у торзо тако да су се два фрагмента приближила један другом", објаснио је Фредериксен.

Али, по његовом мишљењу, он није сигуран да то двоје иде заједно.

"У доба Рима, цар је користио скулптуре као дио политичке пропаганде и када је дошао нови цар, умјесто да промијени све статуе, понекад је било много ефикасније и јефтиније промијенити само главу", објаснио је Фредериксен, додајући да он нема ништа против да се глава врати, али да је потребно додатно истражити ствари.

Што се тиче поријекла бронзане главе, научници су сагласни да потиче са мјеста Бубон, римског налазишта у Малој Азији, у историјском региону Ликије на данашњој турској обали Средоземног мора.

За археолога Гијома Бијара, предавача на Универзитету Екс-Марсеј, не постоје документовани докази који би дефинитивно идентификовали поријекло главе.

За турске власти, с друге стране, поријекло главе није спорно, а посебно цитирају рад покојног турског археолога Јале Инана, који је измјерио главу и тијело.

"Бронза долази из Бубона у Турској. И као и сви предмети из Турске, тражимо да се врати," рекао је Мехмет Булут, турски отправник послова у Данској.

Поновно спајање изгубљених фрагмената је виталан и често тежак задатак за историчаре и музеје.

Главе су се временом истрошиле, а статуе су можда биле обезглављене - понекад током побуна или су то учинили пљачкаши који су жељели да максимизирају профит продајом два предмета умјесто једног.

Комплетне статуе су веома ријетке, посебно када се ради о бронзаним статуама, наводи АФП.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана