Америка: Људска тијела постају ђубрива за меморијалне баште

Срна
Foto: Илустрација

БИЈЕЉИНА- Америчка савезна држава Њујорк дозвољава компостирање /разградњу/ људских лешева, који ће бити употријебљени као ђубриво за меморијалне баште.

Гувернер Њујорка Кејти Хочул потписала је закон којим се легализује компостирање људских посмртних остатака, као еколошка алтернатива традиционалном сахрањивању или кремацији.

Њујорк је шеста држава у САД која је легализовала овакав начин сахране, у коме се тијела претварају у природно ђубриво за баште.

Компостирање људских остатака изводиће се тако што ће тијела бити смјештана у посебне посуде, слично као и за уобичајено компостирање органских остатака, са биљним остацима, као што су слама, пиљевина или луцерка.

То ће се радити у посебним постројењима, у којима ће микроби и бактерије разграђивати тијела око мјесец дана, чиме ће се од једног тијела добити око 0,76 метара кубних или 36 врећа компоста, наводе амерички медији.

Добијени компост онда може бити сахрањен, али и искориштен за, на примјер, ђубрење меморијалних башта.

Погребник Кејтлин Даути објашњава да се на тај начин омогућава опција за смањење еколошког утицаја сахрана, чиме се производи мање гасова "стаклене баште" него што је случај код кремација те избјегавају неприродни поступци при сахранама, као што је балзамовање.

Међутим, овом закону успротивила се католичка заједница Њујорка, која је упутила и отворено писмо властима Њујорка.

"Људска тијела нису кућни отпаци и ми не верујемо да тај процес задовољава критеријуме који би се могли назвати поштовањем наших земних остатака", наводи у отвореном писму извршни директор Католичке конференције државе Њујорк Денис Поуст.

Још није познато када ће у држави Њујорк погребници понудити могућност компостирања преминулих, будући да је потребно донијети законски оквир, али та пракса је већ заживјела у савезној држави Вашингтон.

Послије Вашингтона, такве законе донијели су Колорадо, Орегон, Вермонт и Калифорнија.

Закон који је потписала гувернер државе Њујорк Кејти Хочул претходно је усвојен у државном Сенату и скупштини - подсјећа "Спутњик". 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана