Записи из Архива Републике Српске: Требињско друштво Пријатељи дјеце (II)

Приредила: Милијана Гобовић,
Записи из Архива Републике Српске: Требињско друштво Пријатељи дјеце (II)

Друштво је показало изузетан успјех нарочито на плану васпитања и стварања културних навика код дјеце и подизања "патриотских осјећања према нашој социјалистичкој домовини и њеном руководству", те продубљивању дружељубља међу дјецом, што је било веома важно, да би сјутра ова дјеца "постала савјесни и одговорни људи, а друштво са поносом оправдало сав свој рад"

Друштво је бринуло и о успјеху и владању дјеце. Помоћ је пружало слабим ученицима, улажући при томе велики труд.

Чланови Друштва учествовали су и у раду бројних савјетовања, најчешће о проблематици друштва, која су одржавана у Београду, Сарајеву и Мостару.

Друштво се старало и о здравственом и социјалном стању дјеце. У установама преко којих је извршавало своје задатке (школе, обданишта, домови...), Друштво се ангажовало на стварању што бољих услова за живот и рад са дјецом, од које се жели постићи тек толико да буду "корисни грађани наше стварности".

 

"Преваспитавање родитеља"

 

Родитељи су често били предмет расправе на сједницама органа Друштва. Често недовољно активни, препуштали су сву бригу о дјеци школама и предшколским установама.

Један од важних задатака Друштва је било "преваспитавање родитеља". Морамо узети у обзир да је ово било тешко вријеме, како за родитеље тако и за њихову дјецу. Бројна дјеца су потицала из јако сиромашних породица, те су често гладна и боса спремана у школу. Друштво је нарочиту бригу водило о овој дјеци. Кроз сједнице сазнајемо и о додјели награда сиромашним добрим ученицима. Награде су биле пешкир, марамица, калодонт, сапун, чешаљ, поткошуља и гаће, којима су се сигурно много радовали и што су у то вријеме ови малишани и знали добро цијенити.

 

Приредбе и прославе

 

Друштво "Пријатељи дјеце" је водило бригу и о приредбама и прославама Нове године. Благајна је вриједно сакупљала новац за набавку новогодишњих пакетића.

Ево занимљивог податка са једне од сједница: Комисија је 20. децембра 1955. године одлучила да се у радњама "Соколовић" и "Орјен" у Требињу од прикупљених новчаних средстава набави 220 килограма бомбона, 2.220 чоколада, 2.200 кутија ратлука, 2.200 кутија кекса и 2.200 кесица за бомбоне, те креп-папир.

 

Школске и ваншколске активности

 

Такође, благајна је вриједно прикупљала и изналазила приходе који би помогли дјечје школске и ваншколске активности. Нарочито је тај рад и труд видљив око организовања већих екскурзија, излета, другарских вечери...

Друштво је показало изузетан успјех нарочито на плану васпитања и стварања културних навика код дјеце и подизања "патриотских осјећања према нашој социјалистичкој домовини и њеном руководству", те продубљивању дружељубља међу дјецом, што је било веома важно, да би сјутра ова дјеца "постала савјесни и одговорни људи, а друштво са поносом оправдало сав свој рад".

Приредила: Милијана Гобовић, архивиста Архив Републике Српске Требиње

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана