Ускоро отварање Титових сефова

Вечерње новости
Ускоро отварање Титових сефова

Београд - Државна комисија отвориће до краја мjесеца сефове у Народној банци Србије у којима је бивше Предсjедништво СФРЈ похранило ствари Јосипа Броза послиjе његове смрти.

Ово је за "Новости" потврдио професор Оливер Антић, предсjедник трочлане комисије, у којој су још један Николићев савјетник, генерал Милорад Симић, као и замјеник генералног секретара предсједника републике Ненад Јевремовић.

"Отварању ће присуствовати само наша трочлана државна комисија, и о томе смо обавестили суд. С обзиром на то да се не зна шта је у сефовима, да ли су у питању личне Брозове ствари или власништво државе, задатак комисије је да утврди садржај похрањених врећа", каже Антић.

Он додаје да отварању неће присуствовати ни предаставник Првог основног суда у Београду, пред којим се води оставински поступак, ни адвокати Брозових насљедника, а нису у обавези да присуствују ни представници НБС.

Они могу само да отворе сефове и пусте чланове комисије да записнички утврде шта се у њима налази. Да би се избјегла медијска помпа, ни тачан датум неће бити саопштен.

"Суд је задужен да утврди шта припада оставинској маси, која ће се делити међу наследницима. Дакле, само да утврди приватну својину Јосипа Броза. Зато судија неће присуствовати отварању сефова. Уколико утврдимо да је у њима било шта од личних ствари бившег југословенског председника, о томе ћемо обавестити суд и предати те ствари у судски депозит, ако суд гарантује да су у њему безбедне", каже Антић.

Уколико се, пак, испостави да суд нема одговарајући депозит да похрани ствари велике вриједности, под условом да такве буду нађене, онда ће оне бити пописане, суду достављен списак, а ствари похрањене у посебном сефу у НБС. За утврђивање природе нађених ствари државна комисија ће користити услуге вјештака.

Јосип Броз Тито умро је 4. маја 1980. Непосредно послије његове смрти, тадашња комисија, коју је формирало Предсједништво СФРЈ, пописала је ствари које је затекла у његовој резиденцији, у Ужичкој 15.

Вјерује се да су управо те ствари деценијама чамиле у сефовима НБС. Увидом у списак ствари у сефовима, послије 33 године, знаће се и зашто су они тако дуго били запечаћени - да ли је у питању, с разлогом добро скривана, државна тајна или је власт просто на ове вреће заборавила.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана