Станоје Главаш – хајдук и борац против Турака

СРНА
Станоје Главаш – хајдук и борац против Турака

БИЈЕЉИНА - Српски војвода Станоје Стаматовић познат као Станоје Главаш (1763-1815), један од челника Првог српског устанка, хајдук и борац против Турака, убијен је 25. фебруара 1815. године.

Убиство је послије пропасти Хаџи Проданове буне наредио Сулејман-паша. На збору у Орашцу 1804. године Главаш је одбио да предводи Први српски устанак и на његов приједлог за вожда је изабран Ђорђе Петровић Карађорђе. Главашево херојство у боју на Делиграду, у ослобађању Прокупља, опсади Београда и другим биткама опјевано је у народним пјесмама, а Ђура Јакшић је написао историјску драму о њему.

Главаш је, због своје хајдучке прошлости, учешћа у Првом српском устанку и популарности међу народом, стално био под пратњом људи Сулејман-паше Скопљака.

Турци су на Сретење 15. фебруара 1815. године убили Главаша, искасапили његово тијело и одсјекли му главу у селу Баничина поред Смедеревске Паланке. Првобитно је био сахрањен у близини мјеста погибије, у једној јарузи поред пута.

Главу су Турци однијели Сулејман-паши на увид, послије чега је дуго стајала окачена на ченгел испред Стамбол капије, а затим је нестала, да би се касније појавила сахрањена са тијелом.

Постоје двије верзије приче о томе како је Главашева глава доспјела до гроба: према првој, главу је кришом ноћу скинула његова полусестра Марија из Дубоне, а према другој откупила ју је његова сестра Стана од једног Турчина. Баничанци су 1902. године основали Одбор за подизање споменика Станоју Главашу, да би му потом подигли камену гробницу у дворишту Цркве Светог архангела Гаврила.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана