Ријешена загонетка фотографије Кенедијевог убице

Агенције
Ријешена загонетка фотографије Кенедијевог убице

Најновијим форензичким методама стручњаци су, бар тако тврде, успијели да докажу како је фотографија убице америчког предсједника Џона Ф. Кенедија, на којој Ли Харви Освалд позира у дворишту с пушком и комунистичким новинама – аутентична.

Освалд, који је убијен прије почетка суђења, тврдио је како је фотографија заправо монтажа.


Сада су научници с Дартмут колеџа у Њухемпширу, користећи дигиталне форензичке технике као и 3Д модел Освалда доказали супротно, пише Индепендент.

“Наша детаљна анализа његове позе, свијетла и сијенке као и пушке у његовој руци оповргава да је било икаквог петљања по фотографији”, казао је један од стручњака Хени Фарид.

Присталице теорија завјере тврдиле су да је Освалдово лице другачије него на његовим другим фотографијама као и да се величина пушке не подудара са стварном. Њихове су аргументе научници успијели већ раније да оповргну, али не и онај да је Освалдова поза на слици неувјерљива, односно да дјелује нестабилно. Стручњаци су сада направили његов 3Д модел и поставили га у двориште као на фотографији па су утврдили да је његова поза ипак била природна.

“Прилагођавајући висину и тежину, уз помоћ људског 3Д модела који смо израдили форензички се може анализирати положај, стабилност и сијенке на било којој фотографији”, појаснио је Фарид.

Полиција у Даласу објавила је фотографије Освалда с пушком два дана након Кенедијевог убиства које се догодило 22. новембра 1963. године. Теорије завјере распламсале су се након што се сазнало да нису биле на списку ствари које су пронађене у Освалдовој кући. Одјећа коју је носио на слици такође никад није пронађена.

Меци који су изузети с мјеста убиства омиљеног америчког предсједника одговарали су пушци с којом је Ли Освалд позирао.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана