Обиљежено 106 година од Церске битке

Srna
Обиљежено 106 година од Церске битке

БЕОГРАД - У Текеришу код Лознице одржана је централна свечаност обиљежавања 106 година од Церске битке, једне од најзначајнијих и највећих побједа српске војске у Првом свјетском рату и прве савезничке побједе у Великом рату.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Зоран Ђорђевић, који је предводио државну церемонију, истакао је да је Текериш постао симбол мјеста на коме је германски милитаризам и империјалистички експанзионизам први пут "наишао на тврд орах и поломио зубе".

Он је навео да се српски народ у вијековима који су претходили Церској бици одликовао великом истрајношћу и трпељивошћу под туђинском влашћу велике и насилне свјетске силе, саопштено је из ресорног министарства.

"Та висока свест о томе ко смо и шта смо и која је наша историјска мисија и улога у свету, омогућила је да савладамо вишеструко надмоћног непријатеља на Церу", рекао је Ђорђевић.

Он је указао да је та прва побједа Антанте у Првом свјетском рату зауставила иницијални налет Централних сила и можда, на психолошком и плану борбеног морала, у најранијем стадијуму рата представљала трачак наде и први корак ка коначној побједи и слому Централних сила 1918. године.

Ђорђевић је нагласио да је Србија и данас посвећена слободарским идејама државног суверенитета и територијалног интегритета, инсистирању на поштовању међународног права и правде, али да њен економски напредак и привредни раст у посљедњих шест година представљају трн у оку многима који не дијеле њене вриједности и не постижу успјехе као она.

Он је навео да је први стратешки циљ Србије војна неутралност, а улагање у осавремењивање и оснаживање Војске омогућава јој да и надаље води суверену политику и штити своје државне и националне интересе.

Према његовим ријечима, други стратешки циљ Србије је пуноправно чланство у ЕУ.

"То говори о томе да је наша земља чврсто решена да се у највећој мери посвети испуњавању највиших цивилизацијских критеријума кроз усвајање свих демократских начела модерног доба да бисмо земљу наших часних предака са успехом трансформисали у земљу наших поносних потомака", закључио је Ђорђевић.

Церска битка је вођена од 16. до 20. августа 1914. на широком простору планине Цера у којој је храбра српска војска против аустроугарских трупа извојевала прву савезничку побједу у Првом свјетском рату.

У Церској бици српске снаге изгубиле су више од 16.000 војника, а аустроугарска војска око 25.000.

Због изузетних заслуга у руковођењу и командовању у Церској бици, командант Друге српске армије Степа Степановић унапријеђен је у чин војводе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана