Момо Капор - Хроничар наше стварности

Маријана Миљић
Момо Капор - Хроничар наше стварности

Момчило - Момо Капор, један од најзначајнијих и најчитанијих српских писаца, аутор култних књига, сликар и новинар, рођен је 8. априла у Сарајеву, прије 76 година.

Одмах по завршетку Другог свјетског рата са породицом се преселио у Београд, у коме је, уз повремена избивања широм свијета, остао до краја живота и био његов својеврсни хроничар.

Капор је необичном непосредношћу и лакоћом освајао пажњу читалачке публике, пишући на ивици коментара и свакодневних рефлексија о стварности наших времена и њихових протагониста.

Својеврсни књижевни феномен Моме Капора присутан је у српској  књижевности више од три деценије.

Рад

Капор је дипломирао сликарство 1961. године на београдској Академији ликовних уметности у класи професора Недељка Гвозденовића. Поред великог броја слика које је оставио, објавио је и велики романа и збирки прича.

Аутор је и великог броја документарних филмова и телевизијских емисија, а по његовим сценаријима снимљено је неколико дугометражних филмова ("Бадеми с ону страну смрти", "Банкет", "Валтер брани Сарајево", "Џоли џокеј", "Крај викенда").

Нека од његових најпознатијих дјела су романи "Провинцијалац", "Ада", "Зое", "Од седам до три", "Зелена чоја Монтенегра", "Последњи лет за Сарајево", "Хроника изгубљеног града", "Белешке једне Ане", "Хеј, нисам ти то причала". Романи "Уна" и "Књига жалби" доживјели су екранизацију.

Његова су дјела преведена на француски, њемачки, пољски, чешки, бугарски, мађарски, словеначки и шведски језик.

Смрт

- Смрт и ја смо на ти. Не бојим је се, јер се испоставило да је она потпуно уобичајена ствар која даје димензију животу. Човек који не мисли о смрти сваког јутра кад се пробуди није нормалан - говорио је Капор.

Кад је сазнао да болује од опаке болести, примио је то најнормалније.

- Већ сам урадио све што је требало, написао силне књиге, насликао масу слика. Имам сјајну супругу, две кћерке и четрнаестогодишњег унука. Питао сам се шта још треба да урадим - говорио је Капор.

Момо Капор преминуо је на Војномедицинској академији у Београду 3. марта 2010. године.

Исте године, у новембру, његова супруга Љиљана Капор је основала Задужбину "Момчило Момо Капор" и установила годишњу награду из области књижевности и ликовне умјетности која носи његово име, као и фестивал "Момин круг".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана