Бугарска: Пронађене кости јесу мошти Јована Крститеља

Танјуг
Бугарска: Пронађене кости јесу мошти Јована Крститеља

Созопол - Научници су пронашли нове доказе који поткрепљују теорију да су кости пронађене у поду једне цркве у Бугарској заиста мошти Јована Крститеља, преноси АФП.

 

Зглобна кост, део лобање, један зуб и други људски остаци пронађени су прије двије године у малом мермерном реликвијару на бугарском острву Свети Иван на Црном мору код Созопола.

Истраживачки тим са Оксфордског универзитета датирао је кост ручног зглоба из првог вијека н.е., односно из времена када је Јован Крститељ живио.

Научници са Универзитета у Копенхагену су, пак, анализирали ДНК костију и установили да мошти потичу од једне те исте особе, највјероватније мушкарца, поријеклом са подручја данашњег Блиског истока.

Премда ови налази не доказују ништа дефинитивно, они у извјесној мјери потврђују теорију бугарских археолога да је ријеч о моштима св. Јована Крститеља.

"Да ли је та особа била Јован Крститељ питање је на које још не можемо нити ћемо вјероватно икада моћи дефинитивно да одговоримо", казао је један од оксфордских научника.

Бугарски археолози су поред реликвијара пронашли и кутију малих димензија израђену од пешчара са натписом на грчком алфабету и датумом 24. јун који хришћани славе као дан рођења свеца.

Истраживачи вјерују да је манастир на Светом Ивану добио дио мошти Јована Крститеља у V или почетком VI вијека. У свијету постоји више мјеста за која се вјерује да чувају мошти овог свеца, попут Велике џамије у Дамаску која тврди да посједује његову лобању.

Неколико светилишта, међу којима је Цетињски манастир у Црној Гори, тврде да посједују десну руку којом је пророк крстио Исуса Христа у ријеци Јордан. Налази истраживача биће презентовани у документарном филму који ће бити емитован у недјељу на Нешенел Џеографик каналу.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана