Дејан Милетић за „Глас“: Трамп ће укинути санкције Србима

Маријана Миљић Бјеловук
Дејан Милетић за „Глас“: Трамп ће укинути санкције Србима

Након побједе Доналда Трампа на предсједничким изборима у Америци ништа више неће бити исто у свијету, па самим тим ни на западном Балкану. Очекивати тренутне промјене у овом дијелу региона са његовим избором за првог човјека Америке је нереално. То је сада немогуће, али је извјесно да ће до тога доћи у идуће четири године.

Рекао је то у интервјуу “Гласу Српске” предсједник Центра за проучавање глобализације из Београда Дејан Милетић.

Он се осврнуо и на потенцијалну судбину званичника којима је претходна америчка администрација увела санкције, али и на одлазак амбасадора САД у БиХ Мајкла Марфија као и на релаксирање односа које би требало да услиједи након тога.

- Сигуран сам да ће у Трамповом мандату доћи до укидања неправедних, једностраних и неутемељених санкција. Немају доказа ни о чему, осим у чињеници да једна страна није подлегла притиску оних људи који су се у континуитету бавили регионом и растакањем српског интереса - поручио је Милетић који је говорио и о одржаним изборима у Америци, али и будућем односу те земље са Израелом и Русијом.

ГЛАС: Да ли је побједа Доналда Трампа на предсједничким изборима у Америци очекивана?

МИЛЕТИЋ: Ако посматрамо медије у Америци и Европи, видећемо да је то  крајње неочекивана победа и да је непожељна. Међутим, ко је мало озбиљније анализирао наступе и уопште кампању, али и пре тога ситуацију, схватио је да је Трамп био у константној предности и да је та победа била и више него извесна. То је умањивано, али показало се да је та победа заиста убедљива и неспорна, и то не само њега него и комплетне Републиканске партије у којој је он овог пута имао одлучујући утицај.

ГЛАС: Шта би побједа Трампа могла да значи за западни Балкан?

МИЛЕТИЋ: Ништа више није исто у свету, па неће бити ни на западном  Балкану. Овог пута је Трамп са много озбиљним тимом наступио. Директно ћемо видети разлике у приступима и у односима. Наравно, он неће занемаривати стратешки интерес САД, тиме ће се прво бавити. Када је реч о западном Балкану, мислим да ће нова администрација урадити много промена, објективизоваће политику САД те ће са српским народом тражити одређено разумевање. Трамп је и пре имао дилема шта да ради са западним Балканом у смислу да Америка, реално, нема ту посебне интересе, а доста трошкова су увек имали. Због тога верујем да ће предстојећа његова политика према региону бити сигуран повратак реалним америчким интересима, али и интересима који ће се поклопити са интересима и српског народа. Корак по корак, али сигурно ће доћи до враћања тог клатна у равнотежу, а не бих искључио могућност и да оде у нашу корист.

ГЛАС: Да ли су наша очекивања превелика?

МИЛЕТИЋ: Па, ако неко очекује тренутне промене, онда су та очекивања  превелика. Ако неко разуме да је политика један озбиљан процес, онда ће схватити да су промене управо део једног процеса.  Проћи ће неко време док не осетимо прве промене. Верујем да ће ова администрација створити услове за знатно унапређење односа не само са Србијом него са целим српским народом с једним објективним уважавањем и наших интереса, а не сталног тражења кривица у нама.

ГЛАС: У изборној кампањи учествовала је и Олга Раваси, која је члан Асоцијације Срба у САД. Колико и то може бити значајно за нас?

МИЛЕТИЋ: Врло је важна улога организације “Срби за Трампа” и то не само што је она настала и пре прошлих избора него и због чињенице да су они добили истакнуту улогу и да је конкретно оснивач и председница тог удружења Олга Раваси. Она је била у току избора у најужем кругу, односно у оних неколико хиљада људи који су делили славље са Трампом приликом његовог победничког обраћања. Ту је, дакле, Олга у самом центру, а сви људи који су се бавили и стратешким и идеолошким основама Трамповог политичког деловања, али и оперативног, као што је, између осталих, и Ричард Гренел, су њени блиски познаници и сарадници. Њена улога је велика и запажена, а то Трамп зна да цени. То свакако треба, наравно, на прави начин користити у наредном периоду, у смислу не искоришћавати, него тражити заједничке интересе, те приближавати интересима српског народа. Треба балансирати ту политику, јер сада већ можемо да објективизујемо те односе, а не да се иде по принципу из филма “Балкански шпијун” са реченицом: “Опростиће ти Ђура што те тукао”. Значи, ми смо морали све време да будемо на коленима и да будемо срећни што нас нису уништили до краја. Сада се ствари заиста реално мењају и углога “Срба за Трампа” и Олге Раваси може да буде значајна.

ГЛАС: Да ли је реално да нова америчка администрација укине санкције званичницима са нашег подручја, између осталог и функционерима из Републике Српске?

МИЛЕТИЋ: Убеђен сам да ће се то десити. Неће можда то бити нека од првих реакција Трампа и нове администрације. Имају много важнијих ствари на глобалном нивоу које ће решавати, али претпостављам да ћемо најдуже годину чекати такве ствари. Сигуран сам да ће у Трамповом мандату доћи до укидања неправедних, једностраних и неутемељених санкција. Немају доказа ни о чему, осим у чињеници да једна страна није подлегла притиску демократског естаблишмента или оних људи који су се у континуитету бавили регионом и растакањем српског интереса, односно супротстављањем народа у региону како би имали бољу контролу. Сигурно у мандату Трампа долази до скидања санкција званичницима Републике Српске.

ГЛАС: Да ли очекујете да одласком америчког амбасадора Мајкла Марфија из БиХ буду релаксирани односи унутар БиХ, али и на релацији ка САД?

МИЛЕТИЋ: Марфи је већ отишао, само што му нису јавили. Нема никакве дилеме да је цела та дипломатска екипа која је постављена у региону завршила своје мандате у смислу да немају шта више да пруже ново. Они су постављени ту да врате политику деведесетих која је фокусирана изричито на притисак на српски народ. Та екипа иде, и са њом и Марфи. Доста је важно да видимо ко ће ту бити нови амбасадор јер то је оно што ће нам дати неке сигнале како нова администрација сагледава регион. Ту треба да искажем и одређену опрезност будући да је Стејт департмент некако прожет тим антисрпским кадровима и не искључујем ни покушаје да неко прогура некога ко баш и није идеалан кандидат у приближавању, односно објективизовању политике. То ће све пре или касније бити исправљено, односно зле намере које су урађене према Републици Српској биће неутрализоване у овом мандату Трампа. Ништа више није исто па неће бити ни та дипломатија. То је Трамп рекао пре избора, али и после њих.  Промене ће бити дубинске у САД. У свему треба бити стрпљив. Сад је све у реалним оквирима. Овде се ради о једном објективном процесу где САД желе да задрже лидерску позицију. Све те ствари које су радили супротно правди и праву, морају бити елиминисане једном засвагда.

ГЛАС: Како гледате на то што се као једно од имена у новој администрацији помиње Ричард Гренел?

МИЛЕТИЋ: То је крајње објективно. Гренел се није укључивао у кампању, али је неко у кога Трамп има највише поверења. Он има много непријатеља и многи не би волели да га виде у фотељи. О њему се пише као о једном од најизгледнијих кандидата за секретара националне безбедности. То је кључна позиција за креирање стратешке политике САД и за контролу обавештајних служби. То је једна од најважнијих позиција у будућој администрацији. Поред тога, помиње се и као кандидат за државног секретара. Ако се то деси, могли бисмо да говоримо о правом приступу ка нашем региону. Све су то позитивна дешавања. Надам се да ће Гренел добити неку од тих позиција. Он је неко ко се не бави страначком политиком, већ интересима САД. Реално је да управо он буде један од истакнутих чланова будућег Трамповог кабинета.

ГЛАС: Прије самих избора поједини европски лидери су страховали од доласка Трампа. Да ли је тај страх био оправдан?

МИЛЕТИЋ: Њихов страх за њих саме јесте, али мислим да је Европа добила прилику да брани своје интересе у пуном капацитету, да се осамостали, да не представља продужену руку америчке спољне политике и њених интереса, него да буде објективна, једна од глобалних сила, односно један од полова светске политике, не само економије, и да на тај начин изврши одређене трансформације које би јој омогућиле да штити своје интересе и у економском и политичком смислу. Да ли ће то Европа искористити? Алтернатива је њен распад, али надам се да се ипак неће тај ниво потреса десити. То може да утиче на економски развој, не само Европске уније.

ГЛАС: Најзвучније најаве у Трамповој кампањи биле су свакако да ће, ако постане предсједник САД, ратови и кризе бити окончани. Да ли је тако нешто могуће?

МИЛЕТИЋ: Наравно. Трамп има све инструменте и верујем да ће он и пре него што буде инаугурисан у јануару обавити добар део разговора и преговора и да ће чак бити у стању да ратни конфликт одмах по именовању заустави. Неће то аутоматски значити решења, али ће значити да добра воља постоји да се рат заустави и да се за столом решавају  проблеми. Његово деловање је усмерено ка глобалном миру и то је врло јасно рекао. То је важна порука свима у свету да на конфликтима и на деструкцији не граде своје планове, него да размишљају како да у једној отвореној економској борби унапреде живот, а никако да подрже мржњу и сукобљавање. Много је изазова и задатака пред Трампом, али чини ми се да је он у највећој мери заврнуо рукаве и да иде ка њиховом решавању.

ГЛАС: Како очекујете да се нова америчка администрација постави према кризи на Блиском истоку?

МИЛЕТИЋ: Рат између Русије и Украјине једнако као и рат у појасу Газе су везани конфликти и верујем да ће они бити решавани у преговарању САД и Русије. Ту ће се тражити подршка Русије за заустављање даље ескалације, а вероватно ће Трамп са Бењамином Нетанијахуом успети да нађе одговор. Однос Нетанијахуа и Трампа и уопште лобистичких група које су уз Трампа гарантује да ћемо ту доћи до сигурне подршке миру. Наравно, све то ће имати своју цену.

Лијек за америчко друштво

ГЛАС: Да ли су и ови избори показали да је Америка дубоко подијељено друштво?

МИЛЕТИЋ: Многи су са неверицом прихватили да је већина Американаца за Трампа и за тај конзервативни приступ животу. Ова победа Трампа за америчко друштво је смирујућа и чини ми се да ће корак по корак ствари доћи на своје мјесто, да ће ти екстремизми додатно бити утишани и да може да дође заиста до неког уједињења ако Трамп буде ефикасно деловао и унутрашње непријатеље неутрализовао. У том случају, његово председниковање за америчко друштво може бити лековито.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана