Завршена бурна сједница Дома народа: Шта је све усвојено
САРАЈЕВО - Дом народа Парламентарне скупштине БиХ усвојио је данас оставку Елвиса Конџића на мјесто директора Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције.
Делегати нису подржали информацију о расподјели и кориштењу средстава текуће буџетске резерве за 2023. годину, коју је поднијело Министарство финансија и трезора у Савјету министара, као ни информацију о раду Тужилаштва БиХ за 2023. годину.
На приједлог Привремене заједничке комисије оба дома Парламентарне скупштине БиХ за представника академске заједнице у Комисију за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције изабран је Горан Орашанин.
На данашњој сједници за члана Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштовање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд БиХ, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом БиХ или међународним уговором чија је потписница БиХ именована је Негосава Стјепановић.
Делегати су прихватили и оставку Мирослава Јањића на чланство у Одбору за жалбе грађана Парламентарне скупштине БиХ.
Бошњачки делегат Џемал Смајић обавијестио је Дом народа да повлачи своју иницијативу којом се тражи од Министарства одбране да у року од 30 дана изради и достави на усвајање Савјету министара Приједлог о измјени Закона о Оружаним снагама БиХ, којим би се повећала добна граница трајања професионалне службе војника у Оружаним снагама са 40 на 45 година, након чега је Дом народа и формално одбацио ову иницијативу.
Одбачена је иницијатива бошњачког делегата Џемала Смајића да Управни инспекторат БиХ изврши инспекцијски надзор у осам институција јер нису доставиле тражене податке о националној заступљености ни након више од четири мјесеца од дана достављања захтјева, те да наложи овим институцијама да хитно доставе тражене податке.
Усвојен је приједлог закључка Комисије за спољну и трговинску политику, царине, саобраћај и комуникације Дома народа да се од Министарства иностраних послова у Савјету министара затражи да хитно предузме све неопходне кораке како би се од ЕУ затражило ублажавање рестриктивних мјера о боравку држављана трећих држава на територији ЕУ.
Иницијатива делегата Клуба хрватског народа Златка Милетића да се затражи хитна информација од Савјета министара и Владе ФБиХ у вези са катастрофалним поплавама и клизиштима у више федералних општина подржана је иако се српски делегат Радован Ковачевић успротивио томе.
Ковачевић је рекао да Дом народа нема право да тражи информацију од Владе ФБиХ јер је то задирање у уставне надлежности.
Давањем сагласности за ратификацију више међународних споразума завршена је данашња сједница Дома народа.
Предсједавајући Дома народа Драган Човић најавио је да би у наредних десетак дана могла да буде одржана нова сједница овог дома, али да то зависи од рада Савјета министара и Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ.
Комисија за очување националних споменика
Дом народа Парламентарне скупштине БиХ прихватио је данас извјештај о раду Привремене истражне комисије овог дома за прибављање информација о раду Комисије за очување националних споменика.
Српски делегат Радован Ковачевић поздравио је током расправе рад колега Сњежане Новаковић Бурсаћ и Зденка Ћосића, за које је истакао да су припремили одличан извјештај о раду Привремене истражне комисије.
Према његовим ријечима, они су оправдано указали на узурпацију одређених надлежности неких бошњачких чланова Комисије за очување националних споменика, под лажним изговором да штите интересе БиХ.
Ковачевић је навео да је то посебно видљиво кроз проблем поновног именовања стручног извршног лица у овој комисији, које самостално и незаконито доноси одлуке без сагласности осталих чланова Комисије, посебно предсједавајућег Ангелине Ошап Гаћановић.
Он је указао и на чињеницу да су и ревизори у БиХ уочили низ недостатака у вези са ангажманом тог лица.
Бошњачки делегат Џенан Џонлагић рекао је да је рад чланова ове комисије контрадикторан, "па су и расправе о њему такве, а то није у надлежности Дома народа, него Предсједништва БиХ".
Он је додао да се као члан ове привремене комисије не слаже са текстом извјештаја.
Сличне ставове изнијели су и други делегати из реда бошњачког народа, од којих су неки овај документ назвали "срамним" и "параизвјештајем", што је Ковачевић енергично одбацио.
Он је указао на опасност да на овај и неки други сличан начин воља представника српског и хрватског народа може бити прегласана и игнорисана од представника Бошњака у разним тијелима институција на нивоу БиХ.
Делегат Зденко Ћосић, који је и члан истражне комисије, одбацио је спекулције да је рад ове комисије политички инструментализован, што покушавају да спочитају представници бошњачког народа.
Дом народа није усвојио годишњи извјештај Високог судског и тужилачког савјета БиХ за 2023. годину, при чему су против били свих пет делегата из Републике Српске, нити извјештај о спровођењу закона из надлежности Централне изборне комисије БиХ у 2023. години.
Без расправе усвојен је извјештај о збрињавању избјеглица и странаца под супсидијарном заштитом у БиХ за 2022. годину, чији је подносилац Министарство за људска права и избјеглице у Савјету министара.
Усвојен је и извјештај о раду Комисије за одлучивање о сукобу интереса за 2023. годину.
Делегати су усвојили извјештај о раду Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштовање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд БиХ, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом БиХ или међународним уговором чија је потписница БиХ или други суд у складу са законом 2023. годину са одређеним препорукама и мјерама.
Дом народа прихватио је и извјештаје о раду сталних комисија тог дома, односно Уставноправне комисије, Комисије за финансије и буџет, те Комисије за спољну и трговинску политику, царине, саобраћај и комуникације.
Усвојени су и извјештаји о раду сталних заједничких комисија оба дома Парламентарне скупштине БиХ за 2023. годину.
Ријеч је о извјештајима о раду заједничких комисија за европске интеграције, за одбрану и безбједност БиХ, за надзор над радом Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ, за људска права, за административне послове, као и извјештају о раду Заједничке комисије за економске реформе и развој.
Подршку Дома народа добили су и извјештај о раду и Финансијски извјештај Агенције за поштански саобраћај БиХ за 2023. годину, извјештај о раду Регулаторне комисије за електричну енергију БиХ у 2023. години, док извјештај о раду Правобранилаштва БиХ за 2023. годину није усвојен, јер није било ентитетске већине из Републике Српске.
Годишњи извјештај Централне банке БиХ за 2023. годину није усвојен, али извјештај о активностима Канцеларије за ревизију институција БиХ за 2023. годину јесте, као и годишњи извјештај о резултатима активности Институције омбудсмана за људска права БиХ за 2023. години.
На сједници Дома народа прихваћен је велики број извјештаја о раду низа институција за чије је разматрање надлежна Парламентарна скупштина БиХ.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.