Врањеш: Српска може очекивати умањење притисака
БЕОГРАД- Амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш изјавио је за Срну да је републикански кандидат за предсједника САД Доналд Трамп побиједио цијели један либерални тоталитарни естаблишмент у Америци који на међународном плану има и те како окрвављене руке.
- Чињеница да је њих побиједио, да у вријеме првог мандата није ширио ратове, да је био човјек преговора и мира, можемо очекивати да ће предсједник Трамп покушати стабилизовати и смирити усијану атмосферу на глобалном плану. Наравно не треба очекивати никакве радикалне заокрете, посебно не на Балкану, то не би било реално - оцијенио је Врањеш.
Он је констатовао да је свијет ноћас свједочио историјској побједи Трампа, те да до сада није забиљежена нити једна слична ситуација у америчкој историји.
Амбасадор Врањеш је подсјетио да је предсједник Трамп током првог мандата доживио удружени отпор и блокаду америчке дубоке државе, крупног капитала, мејнстрим либералних медија и традиционалних америчких савезника.
Према његовим ријечима, медији у САД су му били примарни политички опонент уз стално ширење дезинформација, лажних вијести, сатанизације и сваког другог оспоравања како на политичком, тако и на личном плану.
Током наредних избора, рекао је Врањеш, покрали су га, а затим у вријеме мандата Џо Бајдена демонизовали, "канселовали", избацили са друштвених мрежа и подигли безброј неких оптужница како би га трајно ућуткали и дисквалификовали.
Врањеш је нагласио да се у таквој атмосфери Доналд Трамп враћа на велика врата, окупља оне слободомислеће и најгласније новинаре у борби против америчких либералних "воук" фанатика, преживљава два атентата, придобија на своју страну Илона Маска, власника мреже "Икс" која у свеопштој "кансел" атмосфери постаје мрежа слободе говора у САД, и уз огромне нападе убједљиво побјеђује не само демократе и Камалу Харис, него читаву моћну групацију либералних фанатика из свијета политике и (шоу)бизниса.
Зато је, истакао је амбасадор Врањеш, Трампова побједа историјска.
Када је ријеч о односу Трампове администрације према БиХ, Врањеш је рекао за Срну да се она може очитавати према неким мањим потезима, прије свега, како ће изгледати мандат новог амбасадора САД у БиХ, да ли ће Даглас Џоунс бити Бајденов приједлог или неко други.
- Имамо ту неколико варијанти. Прво ћемо видјети да ли ће Џоунса постојећи сазив Сената уопште потврдити за амбасадора САД у БиХ или ће то препустити новом сазиву са републиканском већином. Уколико га потврди постојећи сазив, поставиће се онда питање да ли ће га Трамп смијенити кад ступи на дужност или не.
Уколико ни до тога не дође и ако га Трамп остави као Бајденовог амбасадора у небитној земљи, поставља се још једно питање колико ће имати подршке у новој администрацији. Може се десити да Џоунс остане амбасадор у БиХ, али за разлику од /Мајкла/ Марфија, прилично пасиван и тих, без одобрења да врши неке радикалне потезе као његов претходник - појаснио је Врањеш.
Он је указао да је алтернатива свему овоме да дође потпуно нови амбасадор САД у БиХ који ће бити Трампов избор и који ће можда наставити Марфијевим стопама или ће свој мандат заснивати на поштовању дејтонске структуре БиХ и права домаћих политичких представника на слободном и демократском доношењу одлука.
- Која год од ових варијанти се оствари, њу ћемо анализирати и на бази тога процјењивати да ли је дошло до неких помака. Нажалост, више од тога и не можемо очекивати. Реално највећи бенефит који Република Српска може очекивати од новог Трамповог мандата јесте умањивање постојећих притисака, помјерање фокуса са БиХ и опуштање њихових тоталитарних стега као што су санкције и пријетње, али не и неке велике заокрете - оцијенио је амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.