Влада Српске прихватила Приједлог заједничке изјаве о сарадњи са Мађарском

ГС
Foto: Твитер

BANJALUKA - Влада Републике Српске прихватила је данас Информацију о Приједлогу заједничке изјаве о сарадњи између Владе Републике Српске и Владе Мађарске.

У приједлогу заједничке изјаве о сарадњи, двије стране изражавају заједничку намјеру да се ојача међусобна сарадња између институција и привредних субјеката Републике Српске и Мађарске, на основу узајамне користи, а у циљу унапређења привредне, научно-технолошке, образовне, културне и друге сарадње.

Такође, стране изражавају намјеру да, у оквиру својих институционалних надлежности и у складу са законима БиХ и Републике Српске и Мађарске, у пуном поштовању преузетих међународних обавеза и оних које обавезују Мађарску због њене припадности Европској унији, да промовишу реализацију иницијатива од међусобног интереса, којима је циљ унапређивање и проширивање узајамно корисне сарадње у сљедећим областима: привреде (енергетика, индустрија, мала и средња предузећа, пољопривреда, водопривреда, туризам и друге привредне дјелатности), науке, технологије, културе, образовања, младих, јавне управе и локалне самоуправе, здравља и другим областима.

- Влада Републике Српске се упознала са Извјештајем о стању у банкарском систему Републике Српске за период 1.1 – 31.12.2022. године и Извјештајем о пословању и резултатима рада са финансијским извјештајем Агенције за банкарство Републике Српске за период 1.1 – 31.12.2022. године - саопштено је из Владе Српске.

Према Извјештају Агенције за банкарство, све банке у Републици Српској су позитивно пословале. Такође, у извјештају се наводи и да су сва микорокредитна друштва у Републици Српској пословала позитивно.

Банкарски систем Републике Српске је, упркос изазовном пословном окружењу изложеном утицају постпандемијских и инфлаторних притисака, као и рефлексије општих међународних кретања на домаће тржиште, одржао стабилност, која се огледа у задовољавајућим стопама адекватности капитала, стопама ликвидности, позитивном пословању свих банака уз побољшање коефицијената профитабилности.

Влада Републике Српске упознала се са Информацијом о приступању БиХ програму Европске уније за јединствено тржиште (СМП).

- Буџет програма, који обухвата период од 2021. до 2027. године, износи 4,2 милијарде евра, а тиче се шест тематских области/стубова (Повећање ефикасности јединственог тржишта; конкурентност и одрживост малих и средњих предузећа; осигурање ефективног функционисања унутрашњег тржишта кроз област стандардизације; унапређење интереса потрошача и осигурање високе заштите потрошача и сигурности производа; висок ниво здравља и сигурности за људе, животиње и биљке у ланцу исхране; израда и преношење висококвалитетних статистика о Европи) - истиче се у саопштењу.

У септембру 2021. године БиХ је Европској комисији доставила допис којим је исказала интерес за приступање програму.

Програму се може приступити по појединим стубовима од чега зависи и висина улазне карте.

- Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу координисало је институције Републике Српске у процесу приступања програму, а на основу исказаних образложења институција и закључака ентитетских влада, потврђен је заједнички интерес свих нивоа власти и потврђена је исплативост за приступање БиХ стубу који се тиче конкурентности и одрживости малих и средњих предузећа (наставак програма ЦОСМЕ 2014-2020 - истакли су из Владе.

Реализацију програма у Републици Српској координисаће Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу и Министарство привреде и предузетништва.

Влада Републике Српске донијела је и Одлуку о одобравању средстава у износу од 100.000,00 КМ ЈУ Пољопривредни институт Републике Српске на име оставривања права на подстицајна средства за развој експериментално – едукативног и развојног центра ЈУ Пољопривредни институт Републике Српске.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана