Влада Српске писала СБ УН: Шмит крши људска права грађана БиХ
БАЊАЛУКА - Нијемац Кристијан Шмит тврди да је високи представник и, без икаквог правног основа, присваја неограничено овлашћење да одлукама доноси законе у БиХ, којима евидентно крши људска права грађана БиХ.
Наведено је то у извјештају који је усвојила Влада Републике Српске. Овај, 32. Извјештај Савјету безбједности Уједињених нација који је, у име Републике Српске као потписнице свих анекса који чине Дејтонски споразум, генералном секретару УН и земљама чланицама Савјета безбједности, упутио је предсједник Владе Републике Српске.
- Уз то, Шмитова владавина подрива владавину права у БиХ, јер нико - чак ни високи представник који би био легитиман - нема законско овлашћење да доноси законе у БиХ путем одлуке. Дејтонски споразум, као једини извор његовог правног овлашћења, високом представнику не даје ништа ни налик на право да одлукама доноси законе – стоји, између осталог, у извјештају.
Такође, у истом извјештају се осуђује „незаконито страно уплитање у унутрашње послове БиХ које је одговор на одбрану уставног поретка БиХ од стране лидера Републике Српске“.
- Ова контрапродуктивна кампања неће успјети и служи само да беспотребно изазове проблеме и огорченост међу становницима Републике Српске – стоји у извјештају Владе.
Такође, наглашена је опредијељеност Републике Српске за напредак на европском путу БиХ уз очување уставног поретка БиХ.
Поред тога, у извјештају је објашњено и да је брзи напредак БиХ на европским интеграцијама заустављен Шмитовом одлуком, којом се наводно
уводе крупне измјене у изборни закон БиХ, а додатно је подривен неуставним поступањем бошњачких политичара којим се спољна политика преотима од Предсједништва БиХ.
Такође се објашњава да „Шмит и ОХР саботирају европске интеграције БиХ те да је и ЕУ признала да ОХР не смије наставити да влада БиХ.“
У трећем дијелу наглашава се и да се у процесу европских интеграција уставна структура БиХ мора поштовати.
- Република Српска вјерује да БиХ може да успије и напредује ка чланству у ЕУ под условом да дејтонски уставни поредак поштују сви домаћи и страни актери у чијем је интересу будућност ове земље – стоји у извјештају.
Тридесети и други извјештај Републике Српске Савјету безбједности УН односи се на период мај - октобар 2024. године и у њему, као и у својим досадашњим извјештајима, Влада Републике Српске изражава своја виђења о кључним питањима и проблемима са којима се суочава БиХ, а у циљу разјашњавања својих становишта члановима Савјета безбједности и међународне заједнице.
Цјелокупан текст 32. извјештаја Савјету безбједности Уједињених нација је доступан на интернет страници Владе Републике Српске, у рубрици издвајамо.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.