Тањи приход банкама, грађанима већа заштита

Анита Јанковић Речевић
Foto: Архива

БАЊАЛУКА - Дио накнада које су банке у Републици Српској годинама наплаћивале од клијената, попут намета за опомену због кашњења у отплати рата кредита, ускоро ће, кроз измјене законодавних оквира, бити потпуно укинуте чиме се ствара већи ниво заштите грађана.

Наиме, министри у Влади Републике Српске током јучерашњег засједања утврдили су нацрт закона о измјенама и допунама Закона о банкама Српске, са циљем додатног усаглашавања са прописима ЕУ и очувања статуса еквивалентности регулаторног и надзорног оквира Српске са регулативом Уније. Из Бироа Владе за односе с јавношћу саопштили су да се Законом додатно, између осталог, уређују области корпоративног управљања, купопродаје пласмана и заштите корисника финансијских услуга. 

Међу одредбама које се мијењају, нашле су се забране банкама да наплаћују накнаду за опомену за кашњење корисника у случају неизмирења обавеза, накнаду за “вођење” кредитне партије те накнаду за подизање готовине на банкомату.

- Усвајањем измјена и допуна Закона о банкама биће створене претпоставке за већу заштиту корисника банкарских услуга у Српској, ефикасније и економичније пружање услуга банака кроз закључивање уговора у електронском облику те створене регулаторне претпоставке даљег јачања стабилности банкарског сектора у цјелини - наводи се у саопштењу Бироа Владе и додаје да се измјенама закона предлаже и омогућава продаја кредитног портфеља физичких лица не само другим банкама, него и инвестиционим фондовима који су за таква улагања добили дозволу Комисије за хартије од вриједности Републике Српске.

Извршни директор Удружења економиста RS “SWOT” Саша Грабовац каже за “Глас” да оваквим потезима Српска штити становништво с обзиром да олакшице иду у прилог клијентима банака на домаћем тржишту.

- Цијене банкарских услуга су такве какве јесу, а на републичким властима је да кроз законе и измјене регулатива штите грађане који су клијенти банака. Свака олакшица је добродошла, а укидање дијела накнада које су се до сада плаћале то свакако јесте. Банкама остаје да виде на који начин ће надокнадити приходе које су остваривали по том основу - рекао је Грабовац.

Он је додао да на домаћем тржишту, с обзиром на његову величину, послује велики број банака те да је јака конкуренција дјелимично диктирала и нивелисала цијене банкарских услуга.

- И банке воде рачуна о својим клијентима, али примат им је профитабилност.  Њихов основни задатак је стварање профита, а не да помажу становништву иако сви промовишу друштвено и одговорно пословање због свог стабилног и дугорочног развоја - објаснио је Грабовац. 

Одлуку о укидању накнада поздравила је и извршна директорица добојског Удружења за заштиту потрошача “Топер” Снежана Шешлија, наводећи да то неће значајно побољшати квалитет живота грађана, али ће засигурно многе од њих мотивисати да масовније користе банкарске услуге.

- Свјесни да банке наплаћују све, од извода стања на рачуну па до достављања сваког папира који је клијенту потребан, многи грађани су избјегавали коришћење одређених банкарских услуга па су тако на примјер готовину, односно плату подизали одједном, а не онда када им новац затреба како не би дошли у ситуацију да морају подићи своја средства на банкомату банке чији нису клијент. Укидање дијела накнада никога од нас неће обогатити, али ако ништа друго указује се поштовање људима да не трпе самовољу банака - рекла је Шешлија и додала да високе камате на кредите представљају највећу омчу око врата овдашњем становништву које је презадужено.

АГЕНЦИЈА

У нацрту измјена и допуна Закона о банкама Српске предложене су и измјене појединих појмова, као што је појам повезаних лица, а унапријеђене су и измијењене одредбе из области реструктурирања и ликвидације банака.

Агенцији за банкарство РС се, као мјере редовне контроле, дају овлашћења налагања банкама са већим апетитима ризика и већих капиталних захтјева од законских минимума.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана