Усвојене измјене Закона о попису

С. Т, Aгенције
Усвојене измјене Закона о попису

Бањалука - Посланици Народне скупштине Републике Српске усвојили су данас по хитном поступку Закон о измјенама Закона о организацији и провођењу пописа становништва, домаћинстава и станова 2013. године у Републици Српској, чији је циљ усклађивање рокова са Законом о измјенама Закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2013. године, пренијеле су агенције.

Попис становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2013. године биће проведен од 1. до 15. октобра, према стању на дан 30. септембра 2013. године у поноћ, што се сматра референтним датумом пописа, наводи се у образложењу овог приједлога закона.

Посланици су једногласно усвојили Закон о уређењу простора и грађењу, којим се скраћује рок за доношење локацијских услова и грађевинске дозволе са 30 на 15 дана од пријема комплетног захтјева.

Овај закон дефинише систем просторног планирања и уређења простора, припрему, израду и доношење докумената просторног уређења, локацијске услове, уређење грађевинског земљишта, издавање дозвола за грађење, врсте и садржај техничке документације, грађења и легализације објеката.

Усвојен је и Закон о измјенама и допунама Закона о фонду за реституцију Републике Српске, којим се предвиђа и продаја удјела, односно акција фонда, путем тендера како би се омогућила продаја како удјела тако и акција затворених акционарских друштава која не котирају на берзи.

Народна скупштина усвојила је и Нацрт закона о услугама, којим се поједностављује поступак и услови за покретање и обављање услужних дјелатности.

Усвојен је и Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о локалној самоуправи, којим се уводе нове надлежности скупштине јединице локалне самоуправе и начелника општине, односно градоначелника.

Усвојен је и Закључак, којим се овај нацрт закона упућује у јавну расправу у трајању од 30 дана.

Посланици су усвојили и буџет Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске за 2013. годину у укупном износу од 2,3 милиона КМ, што представља смањење за 8,5 одсто у односу на прошлу годину.
Овим буџетом средства за плате, лична и остала примања чланова ове комисије смањена су за 10 одсто.

Плате функционера везати за просјечну плату

Плате функционера у јединицама локалне самоуправе у Републици Српској треба везати за просјечну плату, ако је вежемо за плату у локалној администрацији правимо раскорак између плата у реланом сектору, које су мање за око 40 одсто.

Рекао је то посланик СНСД-а Никола Баштинац током расправе о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о статусу функционера јединица локалне самоуправе на сједници Народне скупштине РС.

Баштинац је рекао да се члан закона који дефинише плате функционера локалне самоуправе треба мијењати.

Додао је да је би то било добро одредити за све функционере у РС.

- Могло би се одредити да плата посланика и министара буде три и по, предсједника НСРС и Владе четири и по, а предсједника РС пет просјечних плата у РС. Тако имамо један критеријум који је јасан и нема потребе за другим критеријумима. Правилом истим за све функционере у РС избјегле би се сталне расправе о томе колика је чија плата - рекао је Баштинац.

Предсједник Клуба посланика ДНС-а Споменка Стевановић рекла је да би људи у локалним заједница требали бити морални да сами, у зависности од стања у заједници, одреде плате.

- Свјесни смо проблема које смо имали до сада, да су у заједницама које су неодрживе, била плаћена по три потпредсједника локалне скупштине - рекла је Стевановићева.

Додала је да ДНС предлаже јавну расправу од 30 дана јер сматра да је то довољно да се одржи квалитетна расправа.

Министар управе и локалне самоуправе РС Лејла Решић рекла је да је овим законом предвиђено да се плата функционера јединица локалне самоуправе утврђује на основу просјечне нето плате исплаћене у претходној години запосленима у општинској, односно градској управи, не укључујући плате функционера, те броја становника у тој јединици локалне самоуправе.

Законом је одређено да плата локалних функционера не може бити већа од три и по просјечне нето плате исплаћене у претходној години запосленима у општини или градској управи, те да се може увећати до 30 одсто на основу дефинисаних критеријума.

Секретар да води рачуна о законитости рада локалне скупштине

Посланици Народне скупштине Републике Српске наставили су данас расправу о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о локалној самоуправи, којим се уређује систем локалне самоуправе.

Посланик СНСД-а Сњежана Новаковић-Бурсаћ рекла је да је у Нацрту закона детаљно описан начин сазивања локалне скупштине, као и избор секретара. Она је затражила образложење зашто је то тако, јер се те одредбе разликују од осталих дијелова закона.

- Предлажем да се уведе став који би експлицитно објаснио да се секретар стара о законитости рада локалне скупштине - рекла је Новаковић-Бурсаћ и додала да ако се то уведе, онда и у казненим одредбама треба да се одреди шта ће се предузети у случају незаконитости у локалном парламенту.

Она је додала да нема рока у ком је Министартво обавезно да реагује по извршењу надзора над локалном самоуправом и да то треба дефинисати.

Посланик СДС-а Томица Стојановић рекао је да се одређене одредбе закона требају прецизније дефинисати због његове примјене у пракси.

Посланик НДС-а Крсто Јандрић казао је да се у уређивању локалних самоуправа требало кренути од мјесних заједница, истакавши да су одређене општине проглашене градовима, те да се све мора јасније дефинисати како би се проблеми грађана лакше рјешавали.

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана