Уставни суд укинуо термин заједничке институције

ГС, Срна
Уставни суд укинуо термин заједничке институције

САРАЈЕВО - Одлучујући о захтјеву Дениса Звиздића за оцјену уставности члана пет Закона о застави БиХ, Уставни суд БиХ утврдио је да овај члан у дијелу који гласи “заједничких институција или институција којом управљају заједничке институције или која је одговорна заједничким институцијама” није у складу са Уставом БиХ и укинуо га је.

У овој одлуци Уставни суд је између осталог навео да је законодавац додавањем одреднице „заједничке” испред израза „институције” промијенио смисао члана ИИИ/1. Устава БиХ који прописује постојање искључиво „институција БиХ”.

- На тај начин законодавац је поступио супротно начелу владавине права из члана И/2. Устава БиХ зато што је оспореном одредбом закона измијенио суштину јасне уставне одредбе из члана ИИИ Устава БиХ – појаснили су у суду.

Звиздић, који је у вријеме подношења захтјева био замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ и потпредсједник НиП-а у августу прошле године је Парламенту у хитној процедури упутио приједлог закона којим би се из Закона о застави БиХ брисао термин заједничке институције.

Тада је рекао да тражи да се брише „неуставна синтагма заједничке институције  у дијелу који се односи на објекте на којима се обавезно истиче застава”. Додао је да је „недопустиво да та формулација стоји у тако закону” и предложио да се умјесто термина заједничке институције користи термин институције БиХ.

Звиздић је раније током расправа у Парламенту посланицима из Српске говорио да не користе израз „заједничке институције” тврдећи да он не постоји у Уставу БиХ.

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић изјавио је Срни да Уставни суд БиХ убрзано ради на разбијању БиХ, будући да се почео бавити и питањима попут термина заједничке институције.

Стевандић је рекао да је неспорно да се институције на нивоу БиХ састављају од оних који се делегирају испред ентитета, односно Републике Српске и Федерације БиХ, због чега не могу бити јединствене институције.

-Уставни суд БиХ би својим негирањем да су институције заједничке, те исте институције могао претворити у привремене -, поручио је Стевандић.

Према његовим ријечима, заједничке институције БиХ се бирају на територији ентитета, а не на читавој територији БиХ, након чега се састављају.

Посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Срђан Мазалица рекао је да Уставни суд БиХ доноси широку лепезу одлука чији је циљ да БиХ конституишу на начин супротан Дејтонском мировном споразуму и да је то тежња политичког Сарајева да потчини Републику Српску и њен политички и правни субјективитет.

Мазалица је рекао да је термин заједничке институције нешто што се користило у законодавству и није било потребе да Уставни суд одлучује о овим питањима.

-Ово је очигледно договорено између Дениса Звиздића и Уставног суда у којем сједе представници СДА, како би се у даљим тумачењима Устава институције БиХ тумачиле као надређене ентитетима - рекао је Мазалица Срни.

Он је истакао да се у самом Уставу јасно види да БиХ чине ентитети, као и да се само саглашноћу ентитета надлежности могу пренијети на ниво БиХ.

Предсједавајућа Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Сања Вулић навела је да Уставном суду БиХ, по налогу политичког Сарајева, смета термин заједничке институције, додавши да је чуди да га нису промијенили у сарајевске.

Нагласила је да термин заједничке и заједништво уопште може бити споран само ономе ко мисли да оне требају бити централне.

-А биће само оно што је Уставом дефинисано. Занима ме образложење одлуке и да ли има издвојених мишљења која ћу са пажњом прочитати јер требало је смислити шта ту није у сагласности с Уставом. Уставни суд у оваквом саставу је „зрео” за једно добро преиспитивање јер од улоге „подржава Устав” како пише и како би требало долазимо до тумачи и модификује - истакла је Вулићева.

Она је нагласила да БиХ јесте државна заједница, састављена од два ентитета, те да су појединци из политичког Сарајева дали свој допринос да никада не добије обрисе државе.

-Све док политичко Сарајево Републику Српску назива Ер-Ес и помиње је у деминутиву, ми ћемо институције БиХ називати њиховим правим именом - заједничке институције - поручила је Вулићева.

ХЕ “Бук Бијела”

Министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац изјавио је да није изненађујућа данашња одлука Уставног суда БиХ у вези са захтјевом 24 посланика из прошлог сазива парламента БиХ за оцјену уставности додијељених концесија за изградњу Хидорелектране “Бук Бијела” на ријеци Дрини.

Одлучујући о поменутом захтјеву, Уставни суд БиХ је на пленарној сједници донио рјешење којим је утврдио да Комисија за концесије БиХ у својству Заједничке комисије за концесије, није извршила Дјелимичну одлуку Уставног суда БиХ из јула 2021. године. Закључено је да ће Уставни суд БиХ ово рјешење доставити Тужилаштву БиХ.

Кошарац је истакао да, према Закону о концесијама БиХ, посланици у парламенту БиХ не могу бити страна у спору пред Комисијом за концесије БиХ, односно да немају легитимитет да представљају став БиХ и заступају њен интерес.

-Посланици могу покренути поступак пред Уставним судом БиХ, али немају легитимитет да воде поступак пред Комисијом за концесије БиХ, јер Закон о концесијама јасно каже да поступак у име БиХ може да води искључиво Министарство спољне трговине и економских односа или други орган који одреди Савјет министара, што није учињено - нагласио је Кошарац.

С тим у вези, он је додао да Комисија за концесије у својству Заједничке комисије за концесије није могла да поступа и одлучи по налогу Уставног суда, јер друга страна у спору не постоји.

-Дакле, 24 посланика из прошлог сазива не могу заступати интерес БиХ, тако да ни Комисија за концесије у својству Заједнике комисије за концесије није могла да улази у меритум ствари нити да одлучује по налогу Уставног суда БиХ - додао је Кошарац.

Он је упозорио да одређени представници међународне заједнице и политичке структуре из СДА користе Уставни суд БиХ за остваривање својих политичких циљева.

-Уставни суд БиХ годинама је продужена рука и политички инструмент функционера СДА и дијела међународне заједнице. Такво синергијско дјеловање у правилу је усмјерено против Републике Српске и њеног уставног капацитета, што је недопустива пракса - истакао је Кошарац.

Према његовим ријечима, недопустиво је да такве структуре покушавају да оспоре изградњу ХЕ “Бук Бијела”, као једне од највећих регионалних инвестиција, блокирајући привредни развој Републике Српске, саопштено је из Кабинета министра спољне трговине и економских односа у Савјету министара.

-Изградњa ХЕ „Бук Бијела“ искључиво је у надлежности институција Републике Српске, јер се предметно концесионо добро у потпуности налази на њеној територији, тако да БиХ нема надлежности у овом предмету - нагласио је министар Кошарац.

Он је закључио да је посебно парадоксално и бесмислено да се политичари из СДА противе овом пројекту, с обзиром на чињеницу да је изградња ХЕ “Бук Бијела” дио Оквирне енергетске стратегије БиХ до 2035. године, коју су у Савјету министара подржали и бошњачки министри.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана