Уставни суд БиХ претворен у драгстор

Приредио: Вељко Зељковић
Уставни суд БиХ претворен у драгстор

БАЊАЛУКА - Уставни суд БиХ постао је референт, односно главни инструмент за спровођење политичких одлука из ФБиХ, што води ка потпуном краху правног система у БиХ.

Истакао је ово предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић реагујући на захтјев бошњачких делегата у Дому народа Парламента БиХ крњем Уставном суду БиХ за рјешавање спора са Републиком Српском у вези са њеним Законом о имунитету.

Према ријечима Стевандића, и овај случај је један од доказа да је ово тијело инструментализовано, односно стављено у функцију бошњачке политике.

- Уставни суд буквално у року од једног или два дана, а по наруџби из ФБиХ доноси одлуке, што се никад до сада није дешавало. То је крах правосуђа, јер ово тијело отворено ради на дестабилизацији земље - рекао је Стевандић додајући да закон о имунитету имају све државе и републике на свијету.

Категоричан је и да овај суд не смије да заузима страну и да реагује исте секунде када то неко из ФБиХ од њих затражи, али да се то по неком неписаном правилу дешава када је у питању нешто против Српске.

- Они ради ко драгстор без паузе за потребе Бошњака, док остали мјесецима и дуже чекају његове сједнице. Прави се неки сурогат-калифат са мјешовитом управом. Нови напад на Републику Српску и њена права управо је почео. Само да онима који ово раде поручим једну ствар: Изгубићете све - поручио је Стевандић.

Огласио се и предсједник РС Милорад Додик, поручујући да Српска има право да доноси законе те да је обраћање бошњачких делегата у Дому народа Парламента БиХ крњем Уставном суду БиХ у вези са Законом о имунитету Српске - политичка прича муслимана који дјелују са странцима.

 - Када је нешто против Републике Српске, онда су заједно сви делегати у Дому народа БиХ. Нема власти и опозиције. Сви су непријатељи Републике Српске и то показују на овај начин - рекао је Додик.

Правник Огњен Тадић каже да се и на овом примјеру може јасно видјети управо оно на шта јавност годинама упозоравају сви који желе сачувати Дејтонски мировни споразум - да треба заштитити Устав БиХ и ослободити Уставни суд БиХ из руку отмичара који га користе као инструмент за рушење Устава БиХ.

Сматра да и овакве и сличне одлуке, потези и напади додатно удаљавају Републику Српску и од Сарајева и од БиХ, а поготово јер је крњи Уставни суд постао “магариште на којем политичке поене пасу сви неодговорни бошњачки функционери којима је важније замајавати јавност тобож незаустављивим и неподношљивим нападима на Републику Српску него радити нешто што је корисно”.

Наводи и да јавност у ФБиХ, а посебно у Сарајеву, треба знати да ти напади на Републику Српску немају ни близу онај значај какав им бошњачки политичари придају када их представљају својим бирачима те да је једина њихова озбиљна посљедица то што они сваки пут додатно удаљавају Републику Српску од БиХ.

Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ Мирослав Вујичић сматра да бошњачки делегати у Дому народа вјероватно желе да буду и законодавац у Српској. Он је навео да народни посланици из Српске доносе одлуке и законе у складу са потребама и процјенама Владе те је недопустиво да се бошњачки делегати или било који ниво у БиХ мијеша у одлучивање и доношење закона у Народној скупштини РС.

Према његовим ријечима, очигледно је да већина Бошњака у Дому народа не може да схвати да се ова земља састоји од два ентитета и три конститутивна народа и да сваки од ентитета има свој законодавни орган, а у Републици Српској то је Народна скупштина Српске.

Захтјев

Бошњачки делегати Шефик Џаферовић, Џенан Ђонлагић, Џемал Смајић и Сафет Софтић поднијели су крњем Уставном суду БиХ захтјев за рјешавање спора са, како су навели, ентитетом Република Српска и Народном скупштином у вези са Законом о имунитету који је усвојен на 13. сједници парламента Српске у априлу. Уз захтјев су доставили и приједлог за одређивање привремене мјере до доношења коначне одлуке Уставног суда БиХ. Бошњачки делегати затражили су одговор у вези са захтјевом од Народне скупштине Српске најкасније за 30 дана од пријема дописа.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана