Упозорење ови лијекови могу одвести у смрт

Агенције
Упозорење ови лијекови могу одвести у смрт

БЕОГРАД - Агенција за лијекове и медицинска средства Србије објавила је на свом сајту писмо здравственим радницима у којем се позивају на опрез у кориштењу лијекова који садрже 5-флуороурацил.

Агенција за лијекове и медицинска средства (АЛИМС) објавила је на свом сајту писмо здравственим радницима у којем се позивају на опрез у коришћењу лијекова који садрже 5-флуороурацил, код пацијената са умјереним или тешким оштећењем функције бубрега.

Љекари се позивају да, прије започињања терапије лијековима који садрже 5-флуороурацил, опрезно тумаче резултате мјерења нивоа урацила у крви, ради фенотипске карактеризације дефицита ензима дихидропиримидин дехидрогеназе (ДПД) - ензима, који ограничава брзину катаболизма 5-флуороурацила.

5- флуороурацил дио је стандардне терапије за лијечење низа малигних болести, укључујући:

    колоректални карцином,
    карцином панкреаса,
    карцином желуца,
    карцином дојке,
    карцином главе и врата.
Овај лијек се најчешће примјењује у комбинацији са другим лијековима.

У писму, у којем се обраћају носиоци дозвола за лијекове који садрже 5-флуороурацил у Србији у сарадњи са Агенцијом за лијекове (АЛИМС), наводи се да код пацијената са умјереним или тешким оштећењем функције бубрега, концентрацију урацила у крви која се користи за фенотипску карактеризацију дефицита ензима ДПД треба тумачити са опрезом, јер оштећена функција бубрега може довести до повећања нивоа урацила у крви.

"Сходно томе, постоји повећан ризик за нетачну дијагнозу недостатка ензима дихидропиримидин дехидрогеназе (ДПД), што може довести до примјене дозе 5-флуороурацила која није довољна и посљедично до смањене ефикасности лијечења", наводи се у писму.

Дихидропиримидин дехидрогеназе је ензим који ограничава брзину катаболизма 5-флуороурацила.

"Пацијенти са нарушеном функцијом ензима ДПД, као резултат имају повећан ризик од тешке и животно ограничавајуће токсичности када су на терапији са 5-флуороурацилом и неким од његових прекусора, па се прије започињања терапије треба урадити фенотипизација и генотипизација", стоји у писму здравственим радницима.

Тестирање прије примјене лијека
Додаје се да се у циљу идентификације ових пацијента препоручује тестирање на недостатак ДПД прије примјене лијека.

"Пацијенти са потпуним недостатком ензима ДМД изложени су великом ризику од појаве животно угрожавајуће токсичности или токсичности смртним исходом, и не смију бити на терапији лијеком 5-флуороурацил.

Такође, пацијенти са дјелимичним недостатком овог ензима имају повећан ризик од тешке и потенцијално животно угрожавајуће токсичности", пише у овом писму.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана