Упаљен аларм: У Српској под лупом мостови, пасареле, старе грађевине...
БАЊАЛУКА - Са циљем спречавања потенцијалне трагедије Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС затражиће од општина и градова, јавних предузећа и инспекција да строго воде рачуна о контролама над јавним објектима поштујући законске рокове за провјеру безбједности.
Пад надстрешнице на жељезничкој станици у Новом Саду, усљед чега је погинуло 14 људи док се троје и даље бори за живот, упалио је аларм и у институцијама Републике Српске. У поменутом министарству кажу за “Глас” да ће у наредним данима упутити допис Републичкој управи за инспекцијске послове, свим локалним заједницама, Савезу градова и општина, али и јавним предузећима са захтјевом да прописане контролне прегледе објеката врше у складу са предвиђеним роковима.
У ресорном министарству наводе да је према Закону о уређењу простора и грађењу те Правилнику о вршењу техничког прегледа објекта и осматрању тла и објеката у току њихове употребе, власник објекта дужан да га одржава како би се током предвиђеног вијека трајања очувале техничке карактеристике. Надаље наводе да је власник објекта за који је издата употребна дозвола дужан да обезбиједи извођење радова на инвестиционом и текућем одржавању објекта, као и редовне, ванредне и специјалистичке прегледе у складу са посебним прописима.
- У случају оштећења објекта који угрожава његову стабилност или неког његовог дијела, те ако постоји опасност за сусједне објекте или сигурност људи власник објекта је дужан да предузме хитне мјере за отклањање опасности те да означи објекат као опасан до отклањања оштећења. За објекте спратности више од 15 етажа или чија висина је већа од 50 метара, објекте високих брана, тунеле, мостове и друге објекте прописане посебним законима власник је дужан да обезбиједи извођење радова техничког осматрања у току употребе објекта - нагласили су у министарству.
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић каже за “Глас” да су они најспецифичнија и најзанимљивија средина у Српској о питању контроле објеката и градње, из разлога што град у свом саставу има шест општина, али и због великог интензитета градње како јавних тако и приватних објеката.
- У потпуности поштујемо све законске процедуре које се тичу прво издавања документације која условљава градњу, а потом и редовних контрола од стране надлежне градске грађевинске инспекције током самог процеса градње. Трагедија у Новом Саду јесте опомена свима нама, али ми смо имали и нашу опомену када је 2012. године у Источном Новом Сарајеву под притиском снијега пала спортска дворана у изградњи. Касније се установило да је то било због лоше пројектоване конструкције. Фирме из Србије које су радиле тај посао су угашене, а иако је тај случај добио судски епилог никада нисмо успјели наплатити штету. Из тог времена носимо опомену да строго контролишемо процес издавања дозвола, ток градње и касније надзор и надам се да ће тако остати и у будућности - рекао је Ћосић.
И градоначелник Градишке Зоран Аџић тврди да се у том граду редовно врше контроле над јавним објектима на начин како то налажу стандарди.
- Трудимо се да поштујемо законске рокове о питању редовних контрола, а најспорнији је, када је ријеч о ризичности објекта, градски стадион с тим да смо предузимали и предузимамо мјере контроле. Тренутно радимо пројектно-техничку документацију за реконструкцију комплетног спортског комплекса и у току тога вршимо испитивања носивости. Такође, по мјесним заједницама има много старих домова културе, али сваке године их редовно одржавамо - казао је Аџић.
Иако на самом југу Српске има много јавних објеката који су стари и више од једног вијека, градоначелник Требиња Мирко Ћурић истиче да тренутно ни за један од њих не би рекао да је ризичан и потенцијално опасан.
- Колико год је могуће водимо рачуна. Прије неколико дана започели смо с контролама мостова који су стари дуги низ година како бисмо видјели шта је то што би требало урадити да би им се продужио вијек, али да би прије свега били безбједни за грађане. За објекте који су грађени за вријеме Аустроугарске добили смо допис да им је са напуњених 100 година истекла гаранција, што је веома важно, јер таква би евиденција требало да постоји - рекао је Ћурић.
Он је нагласио да процедуре јавних набавки често успоравају надзор.
- Поготово када је ријеч о неким испитивањима и пројектовању, послу који изводи много фирми и онда се тендерска процедура никако не може привести крају јер се увијек неко жали. Затим добијемо мали износ новца па не можемо одрадити посао који смо замислили. То су препреке на које наилазимо у пракси и нажалост веома је тешко доћи до краја. Упркос томе сматрам да морамо непрестано водити рачуна о стању јавних објеката, поготово оних у којима борави веома много људи, они би требало да буду приоритет. Требиње ће у наредном периоду настојати да такве објекте контролише максимално и тамо гдје постоји потреба замијени све што је дотрајало - увјерава Ћурић.
У Градској управи Бањалука тврде да је градоначелник Драшко Станивуковић на састанцима одржаним посљедњих дана захтијевао да се појача надзор на свим активним градилиштима, чија је контрола у надлежности градске инспекције. Први човјек града на Врбасу захтијевао је да се изврше додатне инспекцијске контроле свих објеката који су грађени у посљедње вријеме те мостова, надстрешница, пасарела и слично.
- Сходно томе, формирани су и тимови који ће радити на појачаној инспекцијској контроли и надзору - навели су у Градској управи Бањалуке и додали да уколико урбанистичко-грађевинска инспекција заприми пријаву да је било који објекат на територији Бањалуке оштећен или оштећења примијети приликом редовног превентивног обиласка терена предузимаће мјере и радње предвиђене законом.
У Инспекторату РС за “Глас” наводе да су објекти у функцији јавне употребе многобројни, почевши од васпитно-образовних и здравствених установа, објеката културе, спорта и рекреације, судства, јавне администрације па све до тунела и мостова те да је у пракси немогуће вршити ванредно испитивање, односно вјештачење свих тих објеката, нити би то било оправдано уколико корисник или управљач објекта исти редовно и одржава.
- Уколико у Српској постоје јавни објекти чија употреба представља ризик за кориснике, примарно би требало извршити њихово мапирање како би се знало о којим објектима је ријеч и како би се могле вршити одређене ванредне мјере испитивања, вјештачења и контроле. Без конкретних података, насумично испитивање појединачних објеката не би дало жељене резултате, нити ефекте. Инспекторат нема сазнања о евентуално ризичним објектима у јавној употреби, а уколико исти постоје, обавеза оснивача и управљача јесте да их идентификују и иницирају предузимање мјера - категорични су у Инспекторату РС.
Поновили су да сви јавни објекти који су изграђени прије више деценија или су у власништву одређених јавних установа и институција или су истима дати на управљање те да они имају обавезу да се старају о редовном техничком одржавању и осматрању како би били безбједни за употребу.
- Грађевински инспектор не врши послове, нити има овлашћења вјештака грађевинске струке да би могао вршити вјештачење неког објекта и у том смислу дати оцјену да ли постоје потенцијални ризици за безбједност корисника. Такве оцјене могу дати само овлаштени вјештаци, а надлежни инспектор у случају њихове негативне оцјене може забранити употребу до отклањања евентуалних неправилности - навели су у Инспекторату.
* Учесталост контрола
- десет година за јавне и стамбене зграде
- пет година за индустријске објекте
- двије године за мостове и тунеле
* Шта се контролише
- визуелни преглед - подразумијева и снимање положаја и величине
прслина и пукотина, као и оштећења битних за сигурност конструкције
- контроле угиба главних носивих елемената конструкција под сталним оптерећењем
- контрола стања заштитног слоја арматуре конструкције, у условима средње и јаке агресивности средине
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.