Турци нити пишу, нити шаљу у БиХ Махмуљина: Интерпол посљедња шанса
САРАЈЕВО - БиХ ни након упућене ургенције за изручење Сакиба Махмуљина нема никакве повратне информације од Турске, а правни стручњаци наводе да је домаћим институцијама остало још само да се обрате Интерполу који би се обратио турским органима и затражио од њих конкретне одговоре да ли се осуђени за ратне злочине над Србима налази у тој земљи и зашто га не депортују.
Министар правде БиХ Давор Буноза рекао је половином јуна да је потписао ургенцију да се поступи по молби Суда БиХ у вези са изручењем некадашњег команданта Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакиба Махмуљина.
- Колико је мени познато, захтјев је отишао у посљедњих 15 дана, потписао сам и мислим да је отишло - рекао је тада Буноза.
У његовом ресору наводе да и даље немају никакве повратне информације од стране Турске.
- У вези са предметом “Сакиб Махмуљин” у овом тренутку, ни након упућене молбе, а затим и ургенције за изручење, немамо никакву повратну информацију од надлежних тијела Турске - казали су “Гласу” у том министарству.
Правни стручњаци са друге стране наводе да је још само једна могућност БиХ на располагању остала када је ријеч о изручењу Махмуљина домаћим властима.
- Једина преостала адреса која је на располагању БиХ, након упућених молби, ургенција јесте да се обрате Интерполу и да у образложењу њима наведу да Турска игнорише све њихове молбе и захтјеве. Једино на тај начин могуће је да Интерпол преузме конкретне активности и тражи одговоре од Турске - казао је “Гласу Српске” адвокат Миодраг Стојановић.
Са друге стране наводи и да се поставља питање да ли је БиХ у овом тренутку сигурна да се Махмуљин налази у Турској.
- Ко каже да је он у овом тренутку у Турској? Најављено је да он иде тамо на лијечење. Сјео је у авион и отишао тамо. Али они могу да кажу да се он тамо не налази, односно да није евидентиран - рекао је Стојановић.
Постоји и варијанта “Б”, наглашава он, да Турска каже да је он тамо, да је евидентиран, али да неће да га испоруче, али би успут требало да наведу из којих то разлога неће урадити.
- Они тренутно игноришу БиХ и једина преостало рјешење институцијама БиХ јесте да се обрате Интерполу и да траже некакве мјере према Турској, ако имају доказ да је он тамо - закључио је Стојановић.
Суд БиХ је крајем априла изрекао Махмуљину правоснажну затворску казну од осам година због застрашујућих злочина над заробљеним српским цивилима, санитетским особљем и војницима на подручју Озрена и Возуће 1995. године. Умјесто у затвор, Махмуљин је напустио БиХ и отишао у Турску.
Вјештачење
Суд БиХ донио је 18. августа прошле године наредбу о вјештачењу медицинске документације Сакиба Махмуљина, којом је од вјештака тражен налаз и мишљење да ли се може лијечити у БиХ, као и да ли може путовати. То вјештачење трајало је скоро три мјесеца. Махмуљин је 3. новембра 2022. године требало да достави документацију која је предмет вјештачења, али из Суда БиХ нису одговорили да ли је то и урадио. Након тога је само поручено да је Махљмуљин обавезан да се јави 23. новембра на издржавање казне затвора.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.