Тресла се гора: У Влади Српске само један отказ због недоласка на посао

Независне
Foto: Глас Српске

Резултат помпезне најаве о обрачуну са нерадницима у јавном сектору је поражавајући. Током десет мјесеци провјера, отказ због тога што није долазио на посао добио је само један радник.

"Независним новинама" достављен је одговор да је досад откривен само један случај у коме је запослени у министарствима примао плату, а није долазио на посао. Једини који се може "похвалити" овом чињеницом био је радник у Министарству за научно-технолошки развој, високо образовање и информационо друштво Републике Српске.

То је информација позната још од почетка ове године, а како су казали из овог министарства, није било више нерадника.

"У Министарству је евидентиран један случај радника који није долазио на посао. Након што је утврђено да не долази на посао, истом раднику је престао радни однос у Министарству", речено је поменути лист.

Када је покренута ова иницијатива од стране премијера и предсједника Републике Српске, Радована Вишковића и Милорада Додика, и када се пријетило објавом имена оних који су плаћени за нерад, у центру пажње било је Министарство породице, омладине и спорта РС. 

Тада се спекулисало да постоји већи број радника који су на овај начин злоупотребљавали своје обавезе, али је убрзо то демантовано. Из ресора Селме Чабрић сада поручују да у Министарству није било случајева да су запослени, без оправдања, изостајали с посла и у том периоду примали плату. 

"Било је неколико запослених који су дужи период одсуствовали с посла, али за то постоји уредна медицинска документација, јер је ријеч о најтежим дијагнозама и малигним обољењима, а закон предвиђа исплату пуне плате у таквим случајевима", речено је из Министарства. 

У Министарству нема запослених који су неоправдано изостајали с посла, а да су при томе редовно примали плату, гласи одговор на наша питања из преосталих 14 министарстава у Влади РС.

Из Министарства здравља и социјалне заштите РС подсјећају да су они још 27. децембра 2022. године упутили дописе свим јавним здравственим и установама социјалне заштите, а чији је оснивач Република, којим траже писмено изјашњавање одговорних - руководилаца о свима који се воде као запослени, а који се не појављују и не долазе на своја радна мјеста. 

"Све установе доставиле су одговоре у којима је наведено да у установама нема лица која су у радном односу, а која не долазе на радна мјеста. Наведене информације су достављене у Кабинет предсједника Владе РС", казали су.

Из Министарства унутрашњих послова, поред одговора да није било оваквих случајева и да, "уколико би и дошло до неоправданог изостајања лица са посла, Министарство поступа у складу са законима и подзаконским актима, те иста без одлагања санкционише".

Сва министарства констатовала су да се уредно спроводе сви закони Републике Српске по овом основу те да се неће дозволити никакве неправилности у раду.

А док су из 16 министарстава у Влади Српске коначно објелоданили да тренутно немају нерадника, остали смо ускраћени за списак нерадника у јавним установама и институцијама у Републици Српској.

Подсјећања ради, из Владе Српске је почетком 2023. године саопштено да је раскинут радни однос са више од 20 запослених у институцијама Републике Српске и јавним предузећима, а да се провјеравају на десетине анонимних пријава.

"Влада РС је уручила отказ запосленима у предузећима 'Поште Српске', РиТЕ 'Угљевик', РиТЕ 'Гацко', 'Електробијељина', 'Хидроелектране на Дрини' и 'Електрокрајина' Бањалука", навели су тада из Владе РС.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана