Суноврат извоза, општине зову у помоћ

М. Чигоја, С. Тадић
Суноврат извоза, општине зову у помоћ

Сарајево, Бањалука - Проблеми који су у БиХ настали уласком Хрватске у Европску унију увећавају се из мјесеца у мјесец, а највећу штету трпе пограничне општине и привреда, с обзиром на то да је извоз у ту земљу за 90 дана смањен за око 40 милиона марака.

Трговина

Према подацима Агенције за статистику БиХ, у септембру је из БиХ у Хрватску извезена роба вриједна 89,8 милиона, док је у јуну, док та земља још није званично постала чланица ЕУ, извоз износио 127,8 милиона КМ.

Видљив је и огроман пад увоза из Хрватске, који је у септембру износио 163,4 милиона марака, а у јуну 192,4 милиона КМ.

Економски аналитичари истичу да је на смањење извоза утицало то што се од 1. јула у Хрватску не могу извозити производи биљног и животињског поријекла. Наглашавају да су драстичне посљедице избјегнуте, јер су пронађена нова тржишта, прије свега, за млијеко, које се највише и извозило у Хрватску.

Потпредсједник Привредне коморе РС Михајло Видић каже да је евидентно да је извоз мањи.

- То је одговор на чињеницу да се одређена група производа не може извозити у Хрватску - рекао је он.

Делегација Европске уније у БиХ најавила је да ће ускоро бити сазван ванредни састанак Привременог одбора како би било ријешено питање трговинског режима са БиХ који је споран од 1. јула, од када Хрватска више није чланица CEFTA.

Шеф Преговарачког тима БиХ Драгиша Мекић каже да ЕУ наставља да врши притисак како би БиХ прихватила њихов захтјев да буде омогућен бесцарински увоз производа које је Хрватска прије уласка у ЕУ извозила у БиХ.

Поред проблема са падом извоза, још нису започели ни преговори са Хрватском у вези са промјеном категорија граничних прелаза.

Начелник Козарске Дубице Миле Злојутро истакао је да нема помака у вези са захтјевима ове општине када су у питању гранични прелази.

- Прошла су скоро четири мјесеца, а ништа се није промијенило, јер органи на нивоу БиХ не раде на њиховом рјешавању. Како је због њиховог нерада дошло до оваквог стања, тако и због њиховог нерада гранични прелаз у Дубици не служи ничему - рекао је Злојутро и подсјетио да дописи које су слали надлежнима нису уродили плодом.

Начелник општине Костајница Драго Бундало каже да су градске улице закрчене камионима због појачаног промета теретних возила кроз град.

- Број камиона који из правца Новог Града иду према Козарској Дубици се повећао, јер они који су ишли на гранични прелаз у Нови Град сада иду у Градину, а они који су ишли у Изачић сада иду у Градишку - казао је Бундало.

Пропуснице

У потпуности не функционише ни издавање пограничних пропусница, што је најизраженије у Новом Граду.

Срби настањени уз саму обалу Уне у Хрватској свакодневно прелазе у Нови Град због основних животних потреба, а сваки пут у њихове пасоше "удара" се печат, објавио је РТРС. Празних листова у пасошима скоро да и немају.

У Граничној полицији БиХ су рекли да је опрема за издавање пропусница тек стигла и да грађани могу подносити захтјеве за издавање ових докумената.

Савјет министара БиХ је још крајем августа покренуо иницијативу за измјену Уговора о граничним прелазима између БиХ и Хрватске, те задужио Комисију за интегрисано управљање границом да преговара са Хрватском, односно ЕУ у интересу грађана и привредника БиХ, а како би биле испитане могућности отклањања уочених проблема.

Задужена су и министарства спољне трговине и економских односа, комуникација и транспорта, иностраних послова и безбједности БиХ да анализирају начине и поступке прекатегоризације граничних прелаза и дају конкретне приједлоге.

Међутим, из министарстава су на питања "Гласа Српске" шта је урађено у вези с овим проблемом, одговорност пребацивали на Комисију за интегрисано управљање границом у којој су нам рекли да немају мандат да преговарају са Хрватском, јер нису добили сагласност Предсједништва БиХ.

Из Предсједништва нису одговорили на питања "Гласа Српске" када ће бити ријешен проблем са Хрватском.

CEFTA

Извоз БиХ у земље CEFTA износио је 972 милиона КМ у првих девет мјесеци ове године, што је за 2,7 одсто мање него у истом периоду лани, док је увоз био 1,202 милијарди КМ и за 0,8 одсто је мањи у односу на 2012. годину. Покривеност увоза извозом је износила 80,8 одсто.

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана