Штрајкачка стража испред правосудних институција

ГС
Foto: Дражан Поздеровић

БАЊАЛУКА -Правосуђе у Српској већ три седмице је у блокади, трпе привреда и грађани, а не назире крај преговорима између Синдиката правосуђа и Министарства правде Републике Српске.

Испред правосудних институција у Републици Српској данас је Штрајкачка стража, односно једночасовни излазак административних радника из судова и тужилаштава, као још један вид упозорења надлежнима у Министарству правде, пише Српскаинфо.

Радници кажу траже само оно што им по закону припада и тврде да неће одустати.

Дактилограф у Окружном јавном тужилаштву (ОЈТ) Бањалука Татјана Бајловић истакла је да је разочарана неуспјелим преговорима са ресорним министарством који трају годину дана.

– Тражимо оно што нам по закону припада и ништа више, тражимо да живимо од своје плате да својој дјеци можемо приуштити нормалан живот– изјавила је и додала да имају велику подршку и тужилаца и адвоката.

-Административни радници у правосуђу Републике Српске апелују на Министарство правде да са Синдикатом правосуђа што прије нађе рјешење како би се штрајк прекинуо и сви вратили својим редовним обавезама - изјавио је члан синдикалне организације Окружног јавног тужилаштва у Источном Сарајеву Невен Крамер.

Он је рекао да је потребно наћи адекватно рјешење које би било добро за обје стране и да се административни радници у правосуђу надају да ће Министарство правде и Влада Српске то и учинити.

Крамер је подсјетио да административни радници у правосуђу Српске улазе у четврту седмицу штрајка.

Према његовим ријечима, они само желе минимум достојанства и да живе нормално од свог рада.

Министар правде Републике Српске Милош Букејловић изјавио је данас Срни да је циљ министарства које предводи да са Синдикатом правосуђа буде постигнут договор да би институције правосуђа почеле да раде у редовном режиму.

Букејловић је истакао да ће ради тога разговори са представницима Синдиката правосуђа Републике Српске бити настављен.

Он је подсјетио да су се захтјеви Синдиката правосуђа односили на повећање плата за 11,9 одсто, уз обезбјеђење повећања и усклађивања плата са међугодишњим растом просјечне плате у Републици Српској, као и измјена обрачуна минулог стажа умјесто досадашњих 0,3 на 0,5 одсто.

-Министарство правде Републике Српске није у могућности да прихвати наведене захтјеве јер буџетом који је усвојен за ову годину нису предвиђена средства за повећање плата - рекао је Букејловић.

Он каже је подсјетио да је Законом о штрајку Републике Српске уређен поступак организованог прекида рада.

-Зато одбацујемо тврдње о незаконитом смањењу плата. Дакле, наведеним законом прописано је да радник који учествује у штрајку нема право на накнаду плате за вријеме одсуствовања са рада због учешћа у штрајку, уколико се послодавац и штрајкачки одбор другачије не договоре - додао је Букејловић.

Напомиње да је прописано да радник, који је дужан да ради за вријеме трајања штрајка ради обезбјеђивања минимума процеса рада, има право на плату која мора бити сразмјерна времену проведеном у раду.

Уз ресорног министарства данас су одговорили да новца за повећање плата нема, јер није уврштен у буџет за текућу годину.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана