Штефан Филе - ЕУ неће посезати за наметањем рјешења

Жељка Домазет
Штефан Филе - ЕУ неће посезати за наметањем рјешења

Одлука Европског суда за људска права у "случају Сејдић-Финци" мора да буде примијењена без икаквог даљег одгађања. Европска комисија није та која ће наметнути неки модел. То је на политичким представницима у БиХ и они треба да се међусобно усагласе о рјешењу.

Рекао је то у интервјуу "Гласу Српске" европски комесар за проширење Штефан Филе.

- Рјешење морају прихватити сви, а амандмани на Устав БиХ морају бити такви да издрже све политичке и законске изазове који се могу појавити у будућности - казао је Филе.

Он је истакао да се што прије мора успоставити систем координације свих нивоа власти у БиХ, када је ријеч о европским питањима и додао да децентрализована структура БиХ није препрека за процес придружења ЕУ.

* ГЛАС: Посљедњих седмица лидери шест странака у БиХ постигли су значајан напредак и договорили конкретне пројекте које ће спровести у будућем периоду. Да ли то представља знак да БиХ може надокнадити изгубљено вријеме на путу ка ЕУ?

ФИЛЕ: Недавно усвајање буџета институција БиХ и буџета на нивоу ентитета је добар примјер, који показује да су сви циљеви достижни уколико постоји политичка воља и спремност на компромис. Увјерен сам да БиХ може надокнадити изгубљено вријеме у процесу европских интеграција. Политички лидери нису искористили 2012. годину на начин на који су могли, али то се може поправити у 2013. години. Грађани у БиХ јасно желе да се убрза процес европских интеграција.

* ГЛАС: Услов свих услова за даљи напредак је примјена одлуке Европског суда за људска права у "случају Сејдић Финци". Лидери из РС су понудили рјешење и спремни су да ово питање коначно ријеше, али је дошло до опструкција у ФБиХ. Да ли ЕУ може понудити рјешење овог случаја?

ФИЛЕ: Као што сам већ рекао током друге рунде дијалога на високом нивоу са лидерима у БиХ у вези с испуњењем услова за прикључење ЕУ, одржаном 27. новембра, од суштинског значаја је да се примијени одлука у "случају Сејдић-Финци" и то без икаквог даљег одгађања. Европска комисија није та која ће наметнути неки модел. То је на политичким представницима у БиХ и они треба да се међусобно сагласе о рјешењу. Предложене амандмане на Устав БиХ морају одобрити сви кључни политички представници који имају удјела у политичком животу. Ти амандмани морају бити такви да издрже све политичке и законске изазове који се могу појавити у будућности.

* ГЛАС: Шта је још на најужој листи приоритета чије је рјешавање услов за напредак, односно добијање статуса кандидата за ЕУ?

ФИЛЕ: Када је ријеч о ЕУ агенди, онда је то успостављање ефикасног и дјелотворног механизма координације свих нивоа власти за ангажман са ЕУ. Такав механизам је крајње неопходан како би БиХ била у могућности да се ефикасно ангажује са ЕУ и искористи највећи дио претприступне помоћи. Децентрализована структура БиХ није препрека за процес придружења ЕУ. Правила и стандарди ЕУ могу бити примијењени и од стране ентитета, Брчко дистрикта и кантона у ФБиХ уколико су та овлашћења пренесена у складу са уставним оквиром. Ипак, морам нагласити, да БиХ мора да говори једним гласом у Бриселу.

* ГЛАС: Да ли БиХ може да се убрзано креће ка ЕУ ако у њој буде настављено дјеловање OHR-а и када се може очекивати затварање Канцеларије високог представника с обзиром на то да имамо и канцеларију специјалног представника ЕУ у БиХ?

ФИЛЕ: Да би БиХ кренула напријед на путу ка ЕУ неопходно је да њени политички представници покажу лидерство, превазиђу подјеле и да се у потпуности позабаве са врло битним реформама које су неопходне за добробит грађана. ЕУ, укључујући и њено појачано присуство у БиХ, је ту и спремна је да помогне експертски и финансијски. Да би OHR био затворен морају бити испуњени сви услови и циљеви које је поставио Управни одбор Савјета за примјену мира. Европска комисија разматра одређено смањење капацитета OHR-а које ће услиједити послије рационализације његових надлежности током процеса који ће, на крају, довести и до његовог затварања.

Блокаде

* ГЛАС: Како коментаришете отворене пријетње СДА, изречене послије изласка те странке из власти, да ће блокирати сва законска рјешења која је договорила нова парламентарна већина на нивоу БиХ?

ФИЛЕ: Није на мени да коментаришем било шта што се дешава у унутрашњој политици. Оно што грађани желе и заслужују су бољи социо-економски услови и наравно да желе да виде своју земљу да се креће напријед на путу ка ЕУ. Интереси грађана и ЕУ агенда морају бити третирани као приоритети од стране свих политичких снага у БиХ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана