Стано: Ставови ЕУ и САД се скоро 100 одсто поклапају када је ријеч о Приштини

Танјуг
Стано: Ставови ЕУ и САД се скоро 100 одсто поклапају када је ријеч о Приштини

БРИСЕЛ - Портпарол Европске комисије Петер Стано изјавио је данас да се ставови ЕУ, уопштено говорећи, скоро у потпуности поклапају са ставовима америчких партнера, када је у питању Приштина и понашање њених званичника.

Стано је на брифингу за медије нагласио да ЕУ не коментарише појединачне примедбе, одговарајући тако на питање да прокоментарише изјаву замјеника помоћника државног секретара САД за Западни Балкан Габријела Ескобара да ЕУ и САД имају проблем у комуникацији са премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем, као и примедбе што још није формирана Заједница српских општина. 

“Не коментаришемо појединачне примедбе. Наши партнери процјењују ситуацију како им одговара. Могу само генерално да кажем да се, када је ријеч о Косову и понашању актуелне администрације у Приштини, наши ставови са америчким партнерима поклапају скоро 100 одсто”, рекао је Стано. 

Он је на питање да ли може да потврди најаву предсједника Србије Александра Вучића да ће специјални изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак сутра допутовати у Београд, рекао да ЕУ не коментарише радни распоред Лајчака и истакао да Лајчак стално путује како би обављао свој посао, што је дио његовог мандата као специјалног изасланика.

Стано је нагласио да је део Лајчаковог посла и мандата да редовно борави у Београду и Приштини и учествује на састанцима. 

Он је, на питање да ли ЕУ сматра да би истрага о догађајима у Бањској могла да потраје неколико година, рекао да није на ЕУ да то коментарише и да је временски оквир за спровођење истраге у рукама приштинских власти. 

Он је рекао да је то питање веома озбиљно и поновио став Брисела да чека званично окончање истраге како би одлучио о наредним корацима.

Ескобар је јуче, уочи данашњег доласка у дводневну посјету Приштини, рекао на онлајн конференцији за новинаре да САД имају проблем у комуникацији са Куртијем, као и Европска унија, НАТО, Велика Британија, али и многи други попут Албаније и Северне Македоније.

Он је, на питање о Заједници српских општина, рекао да Приштина никада није рекла да ли прихвата приједлог статута ЗСО који је предложила Европска унија, као и да је САД тешко да разуме зашто то не чине.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана