Шта пише у измијењеној оптужници против Александра Џомбића

ГС
Шта пише у измијењеној оптужници против Александра Џомбића

БАЊАЛУКА –Републичко јавно тужилаштво јуче је на рочишту у бањалучком Окружном суду измијенило оптужницу против бившег премијера Републике Српске Александра Џомбића, који је оптужен да је злоупотријебио положај при додјели кредита Инвестиционо развојне банке РС (ИРБ РС) од 19,4 милиона марака фирми "Енерголинија".

Џомбићев адвокат Зоран Бубић казао је "Гласу Српске" да се радо о мањим измјенама, односно уређењу оптужнице, али да је кривично дјело остало исто.

Републичко тужилаштво терети Џомбића  да је  био свјестан да спорни  кредит од 19,4 милиона КМ одобрен "Енерголинији" неће моћи бити враћен због неспособности фирме.

Како се наводи у измијењеној оптужници, 10. новембра 2011. Кредитни одбор ИРБ –а Српрке одбио је захтјев "Енерголиније" Зворник за додјелу кредита у оквиру Пројекта кредитирања малих и средњих предузећа из средстава зајма Европске инвестиционе банке (ЕИБ) - директним пласманом средстава преко Фонда за развој и запошљавање РС.

Захтјев је, како је истакнуто, одбијен јер је "Енерголинија" била презадужена и имала је проблема у извршавању обавеза према повјериоцима јер су њене укупне обавезе 30. септембра 2011. износиле 35,56 милиона КМ КМ.

У оптужници се наводи да је на презадуженост указивао и коефицијент дуг/капитал који је на основу достављених финансијских извјештаја на крају 2010. године износио 19,96, а 30. јуна 2011. године 26,65, због тога што је "Алусил" Зворник као јемац на крају 2010. остварило губитак од 246.221 КМ, док му је губитак за првих шест мјесеци 2011. године повећан, пишу „Независне“.

У оптужници је истакнута и висока зависност клијента "Енерголинија" Зворник од једног купца и једног добављача.

-То све је јасно указивало да постоји висок ризик да „Енерголинија“ Зворник неће бити у стању да уредно враћа кредит - наводи се у оптужници.

Џомбића терете да је као предсједник Владе Републике Српске позвао тадашњег директора ИРБ РС Миленка Павловића у просторије Владе Републике Српске на разговор ради убјеђивања да захтјев за кредит "Енерголиније" треба прихватити.

На то, истакнуто је, Миленко Павловић није желио да пристане, већ је поднио оставку на мјесто директора ИРБ РС.

 

-Након тога је '“Еерголинија“ Зворник 18. јануара 2012. године поново поднијела захтјев за кредит ИРБ РС од 19.476.650 КМ, да би Џомбић 26. јануара 2012. потписао Закључак Владе којим се задужује ИРБ РС да поново обради захтјев за кредит „Енерголиније“ и да се он упути у процес одлучивања, што је био притисак да се захтјев за кредит „Енерголиније“ који је претходно основано одбијен поново разматра и усвоји - стоји у оптужници.

То је, додаје се, и учињено, па је Одјељење за пласмане правним лицима ИРБ РС у својој кредитној анализи 10. фебруара 2012. године дало мишљење по коме се "Енерголинији" може одобрити кредит до износа од два милиона КМ, при чему је Одјељење за пласмане правним лицима навело и да је власник "Енерголиније" у проценту од 100 одсто "Industria Adria“ Сарајево, чији су власници "TeamFront inc. Seuchelles" и да није било могућности на основу достављене документације одредити стварног власника предузећа " TeamFront inc. Seuchelles ".

-Након тога је 13. фебруара 2012. године Кредитни одбор ИРБ РС усвојио приједлог по којем се Кредитном одбору Скупштине акционара ИРБ РС предлаже да „Енерголинији“, руководећи се финансијским извјештајима и кредитним потенцијалом клијента, условљавајући то и доношењем одлуке Гарантног фонда Републике Српске о давању гаранције од 1,5 милиона КМ, одобри кредит максимално до 6,2 милиона КМ - наводи се у измијењеној оптужници.

Након тога је, додаје се, Џомбић као предсједник Владе и предсједник Кредитног одбора Скупштине акционара ИРБ РС, у намјери да "Енерголинији" и њеним власницима прибави имовинску корист искористио свој положај и овлашћења, кршећи одредбу члана 9. став 3. Упутства о директном пласману средстава Пројекта кредитирања малих и средњих предузећа из средстава зајма ЕИБ које је донијела Управа ИРБ.

По тој одредби је, истакнуто је, ИРБ једина овлашћена да у складу са својом пословном политиком врши оцјену кредитне способности подносиоца захтјева за кредит и процјену захтјева за кредит.

-Занемарио је да "Енерголинија" због лоших економских показатеља није ни успуњавала услове за добијање овог кредита, али и процјену кредитне способности "Енерголиније" коју је сачинио Сектор за пласмане ИРБ РС, као и мишљење Центра за управаљање ризицима ИРБ РС по којем су постојали значајни проблеми у пословању "Енерголиније" – наводи се у општужници.

Терете га да је занемарио и чињеницу да претходно нису били утврђенини стварни власници "Енерголиније".

 

-Џомбић је 16. фебруара 2012. потписао одлуку коју је донио Кредитни одбор Скупштине акционара ИРБ РС чији је предсједник био, пошто је претходно лично предложио члановима овог одбора да се таква одлука и донесе, којом се „Енерголинији“ одобрава кредит од 19,4 милиона  - стоји даље у оптужници.

При томе је, додаје се, оптужени био свјестан да је корисник кредита кредитно неспособан и да неће моћи враћати кредитна средства.

-Том одлуком је Снежана Вујнић, тадашњи директор ИРБ РС, обавезана да у име Фонда за развој и запошљавање Републике Српске закључи Уговор о просљеђивању средстава по Пројекту кредитирања малих и средњих предузећа из средстава зајма ЕИБ са Викторасом Заревичијусом, директором „Енерголиније“ д о о. Зворник и јемцима „Алумина“ д.о.о. Зворник заступано по директору (Миндаугас Казакевичиус) и „Алусил“ Зворник, чији је већински власник од 51 одсто „Industria Adria“ Сарајево  наводи се у оптужници.

Вујнићева је, наглашено, то и урадила, потписујући уговор 10. маја 2012. године, након чега су сва средства у износу од 19,4 милиона марака исплаћена кориснику кредита "Енерголинији" 31. маја 2012. године.

-Та кредитна средства су само дјелимично била употријебљена за инвестицију за коју су тражена реконструкцију котла број четири за прелазак са течно-плинског на чврсто гориво - угаљ и то у износу од 10.654.878,68 КМ, док је дио средстава добијеног кредита различитим трансакцијама изнесен из БиХ - наведено је у оптужници.

Тиме су, додаје се, у преосталом износу до висине добијеног кредита од 8.745.121,32 КМ "Енерголинија" и његови власници прибавили противправну имовинску корист, да би "Енерголинија" као корисник кредита из властитих извора измиривала обавезе по кредиту доспјеле само до 31. октобра 2013. године у укупном износу од 518.474,84 КМ, што се односи само на камате.

-Након тога је обавезу враћања кредита преузела као јемац "Алумина" која је ту обавезу извршавала само до 31. децембра 2017. године у укупном износу од 6.194.870,65 КМ - наводи се у оптужници.

Како је истакнуто, нанесена је штега у износу невраћеног кредита Инвестиционо развојној банци РС од 19.400.000 КМ што је заједно са каматама и накнадом за ненамјенску употребу кредита, 21. јануара 2022. године, износило 24.170.510 КМ.

 

-У  том износу је и 'Енерголинији' прибављена имовинска корист - истакнуто је у оптужници.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана