Шта ће бити са Ревидираном стратегијом за рад на предметима ратних злочина

Маријана Миљић Бјеловук
Шта ће бити са Ревидираном стратегијом за рад на предметима ратних злочина

САРАЈЕВО - Савјет министара БиХ требало би у понедјељак да се изјасни о продужењу рока за спровођење Ревидиране стратегије за рад на предметима ратних злочина са 31. децембра ове на крај 2025. године, а у Републици Српској наводе да су управо двије године потрошене на опструкције Сарајева када је ријеч о усвајању поменутог документа.

Ревидирана стратегија за рад на предметима ратних злочина је, након двогодишње блокаде Бошњака, усвојена 24. септембра 2020. у Савјету министара БиХ, а томе су претходили дани усаглашавања о анексу који је постао њен дио, а у чему су учествовали и представници ЕУ.

Тада је усаглашено да ће, између осталог, Министарство правде БиХ, у року од 30 дана у Савјет министара доставити приједлог одлуке о формирању надзорног тијела за праћење спровођења стратегије.

Међутим услиједиле су поново блокаде са бошњачке стране, тако да је тек крајем марта ове године формирано Надзорно тијело, а стратегија истиче крајем године.

На дневном реду сједнице Савјета министара БиХ, која је заказана за понедјељак, је и закључак Надзорног тијела за праћење Ревидиране стратегије на предметима ратних злочина. Наиме Надзорно тијело је на сједници крајем септембра усагласило став да се од Савјета министара тражи продужење рока спровођења поменутог документа, јер је евидентно да сви предмети неће бити окончани до краја године.

- Затражили смо продужење рока за спровођење Ревидиране стратегије на двије године, јер је управо толико времена потрошено на опструкција бошњачких министара прво када је ријеч о доношењу тог документа и његовом усвајању, а затим и самом именовању Надзорног тијела - рекао је “Гласу” члан Надзорног тијела из Републике Српске Виктор Нуждић.

Савјет министара, наглашава он, треба да заузме став о приједлогу Надзорног тијела.

- Међутим након одлуке Суда БиХ да правоснажно ослободи бившег команданта Четвртог корпуса такозване Армије БиХ Рамиза Дрековића оптужби за злочине над српским цивилима у Калиновику 1995. године, али и низа других сличних одлука, постаје поприлично беспредметно говорити о било каквим стратегијама и стратешким документима. Чак и када дође до процесуирања, односно када буду обављене све радње у вези са оптужницом, доносе срамне пресуде - поручио је Нуждић и додао да никакво надзорно тијело не може утицати на скандалозне одлуке суда, које су и усмјерене ка омаловажавању жртава једног народа.

Анализа

Посланици Представничког дома Парламента БиХ су на претходној сједници усвојили иницијативу којом се од Министарства правде БиХ тражи да у сарадњи са Високим судским и тужилачким савјетом савјетом и Надзорним тијелом уради анализу спровођења Ревидиране стратегије за рад на предметима ратних злочина. Поменуте институције требало би у року од 30 дана да анализу доставе на адресу Представничког дома.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана