Сретеновић: Балкан ће бити споредно спољнополитичко питање ко год да победи
БЕОГРАД - Историчар Станислав Сретеновић оцијенио је данас да ко год да дође на чело САД, било Камара Харис или Доналд Трамп, новој амдинистрацији Балкан ће бити споредна спољнополитичка тема.
Према његовим ријечима, спољна политика САД традиционално и историјски гледано увијек је у другом плану на предсједничким изборима у односу на унутрашњу потилику, животни стандард, економију, безбједност имиграције и друге теме међу којима је и абортус.
"Ко год да дође на чело САД њему ће Балкан бити споредна спољнополитичка тема. Кључна тема везана за новог председника је однос према ЕУ и посебно према Кини. Тренутно једна од великих тема где се спољна и унутрашња политика везује су кинески електрични аутомобили и таксе које би у крајњој линији, ако дође до повећавања такси и царина, плаћали грађани САД", рекао је Сретеновић и оцијенио да је управо ту можда веза између спољне и унутрашње политике.
Он је то рекао на питање шта може да се очекује од нове администрације која год да буде прије свега према ЕУ, али и према Балкану тако и према Србији.
Историчар је оцијенио да иако многе државе и разни фактори покушавају да одређеним корацима испровоцирају америчку политику да обрати пажњу на спољну, првенствено на Израел и Иран, амерички грађани се неће односити према спољашњим инцидентима или ратним дешавањима већ према унутрашњим питањима.
"У сваком случају, копља ће се ломити на спољнополитичком плану око тога како ће се америчка економија позиционирати у односу на Европску унију, која је тренутно најјача економија на свету, јер је око 40 одсто светске економије у ЕУ, као и око Кине, која има економију узлазног карактера, и око проблема, али у мањој мери, рата у Украјини и рата на Блиском Истоку", навео је Сретеновић.
Према његовим ријечима, америчка спољна политика има једну константу и ништа кључно се неће догодити осим можда неких смиривања на основу личних контаката која најављује републикански кандидат.
Сретеновић који је оцијенио да је кључна карактеристика ових избора у томе што они јако дуго трају, што су веома тешки, веома оптерећени међусобним критикама, оптужбама, међусобним чак и увредама кандидата из републиканске и демократске странке.
"Ради се о изборима који су оптерећени тешкоћама, који ће бити запамћени по дужини, по променама", рекао је Сретеновић и подсјетио да је демократска странка промијенила чак кандидата за вријеме кампање, да су постојала два покушаја атентата на републиканског кандидата што су све чињенице које ове изборе издвајају од осталих.
Са друге, стране, како каже, континуитет је то што и даље постоји сукобљавање два предсједничка кандидата из двије партије које су се током историје профилисале као Републиканска и Демократска странка и нема трећег као у већини европских избора.
"Ако посматрамо и медијски ниво, можемо да видимо да и ту постоје одређени континуитети од 60-их година 20. века и од чувене телевизијске дебате у којој је 1960. учествовао Џон Фитџералд Кенеди која је била изузетно медијски покривена, у којој су кандидати не само излагали своје политичке програме, него су и глумили", казао је он.
Он сматра да је глума исто карактеристика и ове предсједничке кампање.
"Ви видите републиканског председничког кандидата који игра на позорници, демократску кандидаткињу која прави гримасе као на позорници и све то је пропраћено медијима који још и додају одређену емотивну страну тим политичким сукобима", рекао је Сретеновић.
На питање како се уопште дошло до тога да је некада Афроамериканцима било забрањено уопште да гласају, а да су на крају Американци добили и предсједника и кандидаткињу који нису бијелци каже да то показује еволуцију става према грађанима.
"Још од грађанског рата америчког или још од рата за независност, поједине категорије су интегрисане у процес одлучивања и у кампање председничке", рекао је он и подсјетио да су са Бараком Обамом САД добиле црног предсједника, да је он успио да мобилише велики број гласова Афроамериканаца што сада покушава да уради демократска кандидаткиња Камала Харис, али са мање успјеха.
"У сваком случају то говори о америчком друштву које се развија, које је веома динамично и које полаже све више и више пажње на грађане који су традиционално гледано били по страни", рекао је Сретеновић.
Повезане вијести
Побjедом Трампа Америка би се окренула себи
Кампања у САД била са доста тензија, "ловила" неодлучне
Могу ли мигранти бити превага на америчким изборима?
Избори у САД: Почело гласање, објављени први резултати
Вјештачка интелигенција прогнозирала побједника избора у САД
Почело гласање на предсједничким изборима у Америци
Ђурић: Важно да након избора у САД добијемо адекватне саговорнике
Какви су планови Трампа и Харисове за Западни Балкан
Када ћемо знати побједника америчких избора
Данас избори у САД: Копља ломе на "плавом зиду" и "сунчаном појасу"
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.