Шмит наметнуо само техничке измјене Изборног закона

Г.С.
Шмит наметнуо само техничке измјене Изборног закона

САРАЈЕВО- Кристијан Шмит попустио је под притиском Бошњака и у овом тренутку наметнуо је само техничке измјене Изборног закона, с тим да је лидерима партија из ФБИХ оставио времена да договоре и политичке измјене Изборног закона, а уколико се то не деси, није искључена могућност још једног наметања изборних правила у БиХ.

Шмит је донио одлуку о измјенама и допунама Изборног закона Босне и Херцеговине које се односе на, како је рекао, пакет транспарентности избора.

Ради се о техничким измјенама Изборног закона које се односе на интегритет избора, док су политичке остављене за касније након оштрих реакција странака и грађана на првобитне измјене које су процуриле у јавност.

"Данас доносим одлуку о транспаретности, одлуку која гарантује слободну и фер кампању. Нажалост нико од политичара није успио у Неуму ни у парламенту. А била су два покушаја међутим није било већине", рекао је он.

Рекао је да не толерише ратнохушкачке изјаве и политику и да је Дејтонски споразум темељ ове земље које је донио мир. 

Цијели текст одлуке можете погледати ОВДЈЕ.

Позвао је на укидање блокаде институција како би се могло ући у разуман дијалог.

Рекао је да неће учествовати у предизборној кампањи ни за једну страну, већ да ће само на уму имати људе у овој земљи. 

"Проћи ћу диљем земље да чујем шта људи стварно мисле. Имам утисак да оно што чујем овдје није оно што људи стварно желе", рекао је он. Рекао је да нико не смије да буде искључен, посебно мислећи на Остале додавши да је неприхватљиво да већ 12 година није имплементирана одлука у предмету Сејдић и Финци. 

"Ја сам спреман да уђем у разговоре с свима који то траже али разговори морају бити на државном нивоу. Мислим да је важно да остали имају иста права", рекао је он.

Иначе, Шмит је данас окупио лидере појединих политичких партија из Федерације БИХ, а како су неки од њих пренијели на почетку разговора био је бучан и лупао је шаком од сто. Ипак, на крају је упркос најавама о свеобухватном наметању Изборног закона, одлучио да наметне само технички дио Изборног закона. 

Истовремено, док је трајао састанак са лидерима странака из Федерације БиХ, неколико стотина грађана окупило се на протестима испред зграде ОХР-а, одакле су као и неколико дана прије, поручили да у суштини желе грађанску државу-  Нермин Никишић, лидер СДП-а рекао је да је јасно речено да се не одустаје од могућности наметања одлуке када процијени да је потрошено пуно времена у којем лидери нису могли да се договоре. 

"Које је то вријеме, који је то период не знам", рекао је Никшић. 

И остали лидери који су били на састанку истакли су да су задовољни што Шмит неће наметати измјене Изборног закона БиХ којим се рјешавају крупна политичка питања као што су цензус, избор Дома народа, предсједника и потпредсједника ФБиХ. 

Елмедин Конаковић, предсједник странке Народ и Правда након завршеног састанка рекао је да је Шмит лупао по столу и викао те да су главни кривци за новонасталу ситуацију СДА и ХДЗ. 

"Наметање измјена Изборног закона на основу Мостарског споразума било би корак уназад. Враћамо се на ХДЗ-ов захтјев, који то црпи из става СДА која се покушала повући испод радара. Одбранили смо, чини ми се, нешто што је био договор ХДЗ-а и СДА али је испред нас и даље велики изазов ", рекао је Конаковић. 

Представници ХДЗ-а на састанку од Шмита су тражили да не раздвајају технички и политички дио Изборног закона док су с друге стране у СДА рекли да су техничке измјене прихватљиве док оне којима се уводи дискриминација неће бити прихваћене. 

Жељка Цвијановић, предсједник Републике Српске рекла је да никакви странци и људи које није изабрао народ на овим просторима не могу да намећу законе у БиХ, јер је законодавство искључиво посао домаћих институција и политичких фактора. 

"Имамо своје домаће институције које су надлежене, задужене и одговорне за доношење одређених аката. Дакле, ада се стекну услови, направи договори и споразум домаћих фактора око одређених ствари, онда ће се доносити одговарајући закони", рекла је Цвијановићева.

Говорећи о протестима у Сарајеву испред зграде ОХР-а, Цвијановићева је рекла да је то прилично лицемјерно наводећи да су Бошњаци упорно позивали странце да интервенишу те да сада када им то не одговара протестују. 

Мајкл Марфи, амерички амбасадор у САД рекао је да САД подржавју намјеру Шмита да наметне измјене Изборног закона те да САД подржавају суверенитет, територијални интегритет и мултиетнички карактер БиХ. 

"Подржавамо снажан ОХР и овлаштења које има, укључујући и бонска овлаштења те одлуку да се она користе када сматра да се требају користи. То је политика САД од 1995. и до сада се није мијењала", ракао је Марфи.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана