Службеницима преписане надуване позитивне оцјене

Маријана Миљић
Службеницима преписане надуване позитивне оцјене

Бањалука - Службеници и намјештеници у Српској за труд и рад у другом полугодишту прошле године зарадили су просјечну оцјену 3,44, а више од половине њих шефови су оцијенили са "истиче се", што је и према мишљењу Агенције за државну службу РС потпуно нереално и доказ да се оцјењивању не приступа озбиљно.

У извјештају Агенције за државну службу РС, који ће ускоро бити прослијеђен Влади на усвајање, наведено је да је од 5.493 државна службеника у другом полугодишту 2016. године оцијењено њих 4.789.

- Просјечна оцјена свих службеника је 3,44. Само један запослени у Министарству унутрашњих послова РС добио је оцјену "не задовољава" - наведено је у извјештају Агенције за државну службу.

У "индекс" 105 службеника уписана је оцјена "задовољава", а њих 1.779 "нарочито се истиче". Највише службеника, чак 2.891 добио је оцјену "истиче се".

Када се подаци упореде са онима из истог периода 2015. године, јасно је да су резултати готово исти, с тим да у 2015. ниједан службеник није добио "јединицу".

Да систем оцјењивања службеника у Српској треба унаприједити и да је немогуће да се највећи број њих "истиче", сматрају и у Агенцији за државну службу РС наводећи да су из године у годину скоро прекопирани резултати оцјењивања радника.

- Оваквим оцјењивањем службеника још нисмо ушли у суштину проблема због којег је оцјењивање и покренуто и овај посао би надлежни требало озбиљније да схвате. Руководиоци одјељења требало би да прате реализацију задатака службеника, њихово понашање, заинтересованост, марљивост и да на основу свега на крају дају оцјену. Проблем је то што се појединци држе линије незамјерања, односно иду са ставом да је боље дати некоме добру оцјену него да му тај радник замјери и ствара проблеме - наглашава директор Агенције за државну службу РС Александар Радета.

Додаје да би управо руководиоци требало озбиљније да схвате оцјењивање и уписују реалну оцјену коју су службеници зарадили.

- Док се ту свијест не промијени, ми ћемо углавном имати идентичне резултате оцјењивања из године у годину и нећемо постићи жељене резултате - казао је Радета и ипак изразио наду да ће систем вредновања рада и марљивости службеника бити унапријеђен и да ће томе допринијети и шефови објективнијим оцјењивањем.

Предсједник Синдиката управе РС Божо Марић истиче да шефови раднике оцјењују у складу с правилником.

- Не можемо утицати на оцјењивање иако сам сагласан да је превише њих који се "нарочито истичу". С друге стране, нисам сагласан са општим ставом у јавности који је критички настројен према јавној управи. Они максимално раде и не можемо све генерализовати - рекао је Марић.

Становници РС кажу да су се често на личним примјерима могли увјерити у неефикасност, тромост и нељубазност службеника.

- Кад год тражим неке информације од службеника, већина их је неупућена и не зна одговоре на основна питања која се директно тичу посла који раде. Поједини су и бахати и неће чак ни да ме упуте на адресе гдје бих добила тачне одговоре и услуге које су ми потребне. Такво понашање нема никаквог смисла, јер знам да примају позамашну плату. Ријетки су они који су упућени, љубазни и желе да помогну - казала је Милева Поповић из Бањалуке.

Ријетки оцјењују

Александар Радета наглашава да су ријетке земље у окружењу које оцјењују рад својих службеника и намјештеника.

- То чак не раде ни институције на нивоу БиХ, тако да је у овој причи добро барем то што имамо систем оцјењивања службеника без обзира на уочене недостатке - казао је Радета.

Оцјене службеника у другом полугодишту 2016.

2.891 - "истиче се"

1.779 - "нарочито се истиче"

105 - "задовољава"

1 - "не задовољава"

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана