СЈЕЋАЊЕ НА ХЕРОЈА: Сутра обиљежавање 33. годишњице погибије мајора Милана Тепића

ГС
СЈЕЋАЊЕ НА ХЕРОЈА: Сутра обиљежавање 33. годишњице погибије мајора Милана Тепића

КОЗАРСКА ДУБИЦА – У Комленцу, родном мјесту хероја мајора Милана Тепића, сутра ће бити обиљежене 33 године од његове погибије у Бјеловару, када је током борби са хрватским паравојним јединицама дигао у ваздух касарну ЈНА, не желећи да непријатељу преда складиште са оружјем.

Помен на мјесном гробљу у Комленцу биће служен сутра од 11.00 часова, јабвља СРНА.

Из Општинске борачке организације позвали су грађане Козарске Дубице да присуствују овом помену и тиме допринесу очувању успомене на лик и дјело мајора Тепића, као и ширењу истине о слободарској традицији нашега народа, Козаре и Поткозарја.

Мајор Милан Тепић /1957-1991/ погинуо је 29. септембра 1991. године.

Док је трајала борба за касарну на Војновићу, мајор ЈНА Тепић, командант складишта борбених средстава „Барутина“ у селу Бедник, недалеко од Бјеловара, ради спречавања предаје оружја и муниције припадницима хрватске паравојне формације ЗНГ /зенге/, разнио је магацин са 170 тона експлозивних средстава.

Том приликом страдали су и он и деветнаестогодишњи војник Стојадин Мирковић, који, упркос Тепићевој наредби, није хтио да се преда.

„Једном људи дају ријеч – она остаје или се погази. Ја сам дао ријеч да ћу да браним ову земљу ако јој буде тешко“, написао је у посљедњем писму мајор Милан Тепић.

Због херојског чина Милан Тепић је постхумно одликован Орденом народног хероја Југославије и проглашен за народног хероја.

Његово име данас носе улице у градовима широм Србије и Републике Српске, а у његову част Војска Републике Српске установила је посебан Орден за заслуге у рату „Милан Тепић“.

У Комленцу, код Козарске Дубице, Тепићевом родном мјесту, сваке године се обиљежава дан његове херојске погибије, у оквиру програма „Септембарски дани одбране“.

Војник Стојадин Мирковић 1999. године постхумно је одликован Орденом за заслуге у области одбране и безбједности првог степена.

Његови посмртни остаци су у јулу 1995. године сахрањени у родном селу Доње Лесковце код Ваљева, гдје му је 2013. године откривена и спомен-биста.

Прије неколико година, град Ваљево му је постхумно додијелио највеће признање „Септембарску повељу“, а и једна улица у том граду носи његово име.

Хрватска страна потврдила је губитак 11 војника током експлозије на Беденику, због чега су из освете стријељали команданта страже на том објекту, старијег водника Ранка Стевановића.

За злочине над припадницима ЈНА, у то вријеме једине легалне и регуларне војске у држави СФРЈ, у чијем је саставу тада формално-правно била и Хрватска, готово нико није осуђен.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана