Регистар службеника мисаона именица

Ведрана Кулага Симић
Регистар службеника мисаона именица

САРАЈЕВО - Иако су од налога министара прошле готово двије године, у БиХ свјетлост дана још нису угледале допуне Закона о државној служби које су предуслов за успостављање регистра службеника на заједничком нивоу власти о којем се полемише дуже од деценије.

Покушаји да се успостави регистар, односно на једном мјесту саберу подаци о националној, полној, квалификационој и другој структури руководилаца и других запослених у више од 70 институција на нивоу БиХ трају, према ранијим подацима из Агенције за државну службу БиХ, још од 2010. године. Дуго је камен спотицања била одлука Агенције за заштиту личних података БиХ, према којој им је забрањено да обрађују личне податке запослених, као и да нема законског овлашћења да воде такав регистар.

Да би тај дио био ријешен, потребно је допунити закон, а то су 2021. године затражили и тадашњи делегати Дома народа у Парламенту БиХ како би се омогућило вођење регистра, уз дефинисање обима личних података који би се наводили. Те исте године је, на сједници Савјета министара крајем маја, усвојен закључак којим се усваја информација Агенције за државну службу БиХ о проблематици успостављања регистра запослених у институцијама БиХ, те задужило Министарство правде БиХ да у сарадњи са Агенцијом достави на усаглашавање приједлог закона о допунама Закона о државној служби у институцијама БиХ, а којим ће се законски омогућити Агенцији вођење регистра државних службеника и свих запослених у институцијама БиХ, осим војних лица, полицијских службеника и запослених у Обавјештајно-безбједносној агенцији БиХ.

Међутим, судећи према информацијама из најновијег извјештаја Агенције за државну службу за 2022. годину, о том питању још ништа није урађено.

- Истим закључком је задужена Агенција за државну службу БиХ да у року од три мјесеца од дана усвајања тог закона сачини и достави на усаглашавање приједлог одлуке којом ће се омогућити вођење регистра запослених како би исту одлуку Савјет министара могао усвојити. У 2022. години није дошло до усвајања закона о допуни  Закона о државној служби у институцијама БиХ, због чега ни Агенција није била у могућности да сачини и достави на усаглашавање приједлог одлуке којом ће се омогућити вођење регистра - наведено је у извјештају о раду те агенције за 2022. годину.

Да ли су и које активности од маја 2021. године до данас предузимане у Министарству правде када је у питању усаглашавање приједлога допуна Закона о државној служби у институцијама БиХ, нисмо успјели сазнати. Из тог ресора ни након 15 дана нису достављени одговори на питања “Гласа Српске” у вези са проблемом успостављања законске основе за формирање регистра.

Према подацима са интернет странице Агенције за државну службу БиХ, на том нивоу власти запослено је 3.926 службеника.

Дио политичке јавности и невладиног сектора дуже вријеме истиче да је потребно увести више реда и повећати транспарентност када је ријеч о запошљавању на нивоу БиХ, гдје има 75 институција. Неријетко се може чути и да реформа јавне управе, која је у процесу више година, до сада није дала очекиване резултате иако је у те послове уложено неколико милиона марака властитих и донаторских средстава, а то је потврђено и у посљедњој анализи Канцеларије координатора за јавну управу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана