Расуло у Министарству одбране БиХ: Хелез наградио кривца за скандал у Бечу
САРАЈЕВО - Министар одбране БиХ Зукан Хелез је након дипломатског скандала који се догодио у Бечу, а који је изазвао кадет бошњачке националности Бењамин Фукеља, упутио писмо извињења министарки одбране Аустрије Клаудији Танер, али је са друге стране према незваничним сазнањима “Гласа” наградио кривца за овај инцидент.
Кадет Фукеља је у Бечу одбио да се рукује са Танеровом јер је жена, правдајући тај потез својим религијским увјерењима што су осудили многи званичници у БиХ и Аустрији.
Како “Глас” сазнаје од извора блиских министру Хелезу он је упутио службено писмо извињења Танеровој у коме је навео да изражава дубоко жаљење због недоличног понашања кадета Фукеље.
- Потпуно смо свјесни да су његови поступци били у супротности с очекиваним стандардима дисциплине и професионализма. Увјеравам Вас да су ставови и манири које је заступао кадет Фукеља личне природе и ни на који начин не представљају вриједности и стандарде који се примјењују у Оружаним снагама БиХ. Стога, спровешће се дисциплински поступци у складу с релевантним законодавством - наведено је у писму које је Хелез упутио Танеровој.
Иако је послао писмо, са друге стране Хелез је, како незванично сазнајемо, у строгој тајности потписао уговор са кадетом Фукељом у уторак те је он званично од првог октобра официр у Оружаним снагама БиХ у почетном чину потпоручника.
На питања која смо прослиједили јуче на и-мејл адресу Министарства одбране БиХ да ли је Хелез у уторак потписао уговор са Фукељом до закључка овог броја “Гласа” нисмо добили одговор.
Међутим, од саговорника из ресора одбране сазнајемо да је горе од инцидента из Аустрије могло бити само потписивање уговора са кривцем који је изазвао тај скандал.
- Фукеља није до сада био припадник Оружаних снага. Принцип је такав да Министарство одбране потписује уговор о школовању са одабраним кандидатима и они тада имају статус кадета. Тек када заврше школовање онда се са њима потписује уговор о пријему у професионалну војну службу те тада постаје припадник Оружаних снага. Уговор се потписује са Министарством одбране јер је он послодавац - наводи извор “Гласа” из ресора одбране.
Исти саговорник додаје да горе од онога што се догодило у Аустрији само може бити потписивање уговора са Фукељом о ангажовању у професионалну војну службу.
- То је још већа брука. Овдје се не жели видјети димензија скандала. У Оружаним снагама има више од десет одсто жена. Он се на примјер може наћи у јединици гдје ће му жена бити командир или са друге стране да међу војницима који су њему потчињени буде и одређени број жена војника. Како ће се он понашати у таквим ситуацијама? - наводи исти извор.
На Терезијанској војној академији у Аустрији, током свечаности пријема нових официра у аустријске оружане снаге, Фукеља је одбио да се рукује са Танеровом јер је жена. Тај инцидент догодио се за вријеме традиционалне церемоније која представља врхунац годишњих активности академије. Он је након тога искључен са остатка церемоније, а није му уручен ни традиционални академијски прстен.
Ни муфтија није помогао
Саговорник “Гласа” из ресора одбране наводи да је чак и војни муфтија у Војсци Аустрије покушао убиједити Бењамина Фукељу да се рукује са првом женом министарства одбране Аустрије те да је то у складу са исламом. Међутим, ни то није промијенило његова убјеђења да то није исправно.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.