Пројекат вриједан шест милиона КМ: Додик и Ђокић пустили у рад реконструисану котловницу

ГС
Foto: Срна

ИСТОЧНО САРАЈЕВО - Предсједник Републике Српске Милорад Додик и министар енергетике и рударства Српске Петар Ђокић у Источном Сарајеву свечано су пустили у рад реконструисану и гасификовану котловницу предузећа "Топлана-ИНС", што је први успјешни пројекат "Сарајево-гаса" из Источног Сарајева вриједан шест милиона КМ.

Осим Додика и Ђокића, свечаности присуствују градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић, начелник општине Источно Ново Сарајево Јован Катић, те директори "Сарајево-гаса" Недељко Елек и Топлане у Источном Новом Сарајеву Дејан Берјан.

Ријеч је о котловници која је радила на мазут, а стара је 47 година.

Предузеће "Топлана-ИНС" грије око 900 станова и 30 институција и установа у Источном Сарајеву или укупно око 70.000 метара квадратних.

Ова реконструкција и гасификација је омогућила да осим природног гаса, топлана оспособљена да користи лож-уље као алтернативно гориво. Након реконструкције, котловница има већи капацитет и снагу од 20 мегавата.

Предсједник Српске Милорад Додик изјавио је Срни да је циљ да се овај крај обухвати гасификацијом тако што ће централни и други гасоводи ићи територијом Републике Српске све до Пала и Вишеграда.

Након пуштања у рад реконструисане и гасификоване котловнице предузећа "Топлана-ИНС", Додик је истакао да овај пројекат не би било могуће провести без одлуке Владе Републике Српске да компанију "Сарајево-гас" Источно Сарајево откупи од акционара и да та фирма буде у стоодстотном власништву Српске, односно, државе.

- Све је почело оног тренутка када смо одлучили да "Сарајево-гас" откупимо од акционара који су овдје таворили и држали их потпуно неефикасним - рекао је Додик, подсјетивши да су неке претходне владе које су водили Младен Иванић и други продали компанију страним акционарима који ништа нису урадили.

Додик је најавио да је наредни корак да се интегришу компаније "Сарајево-гас", "РЕС гас" и "Зворник-стан гас" у једно предузеће.

- За то сада радимо акта и то ће се десити веома брзо како би укрупњали наш потенцијал за инвестирање и наше потребе да се у многим општинама рјешавају проблеми гријања управо на овај начин - рекао је предсједник Републике Српске.

Додик је напоменуо да је Влада Републике Српске дала 70 милиона КМ гаранцију "Сарајево-гасу" за овакве пројекте.

- Оно што је циљ је да се овај крај обухвати гасификацијом тако што ће централни и други гасоводи ићи територијом Републике Српске све до Пала и Вишеграда. На Јахорини нас очекује више од 300.000 метара квадратних стамбених и пословних објеката који ће бити гасификовани. То је питање опстанка саме Јахорине - рекао је Додик.

Он је истакао да је поносан што види резултате и ефекте гасификације, указујући да и стручњаци наглашавају да је гас еколошки исплатив и једини енерегент који не загађује околину.

Додик је истакао да су резерве гаса из Русије у овом тренутку и на овом нивоу потрошње могуће за експлоатацију дуже од 600 година.

Он је подсјетио да су се многи смијали, када је прије неколико дана рекао да ће прије банкротирати Њемачка него Република Српска, да би јуче сазнао да је "њихова рупа у буџету 60 милијарди евра".

- Можда то за Њемачку и није неки износ, али видим да се све подигло на ноге, од Уставног суда, парламента, Владе да некако затворе ту рупу. Вјероватно је то због тога што су деценијама имали јефтине енергенте из Русије, а сада су одлучили да то замијене диверсификацијом - рекао је Додик.

Он је рекао да Република Српска не може никако да утиче на глобалне токове, али да власти могу да утичу да се јефтинији енергент обезбиједни за становништво и индустрију.

Додик је изразио задовољство јер је, без обзира на санкције које су САД увеле министру енергетике и рударства у Влади Српске Петру Ђокићу, дошло до реализације пројекта којим би се ријешило загађивање Славонског Брода.

Предсједник Српске изразио је задовољство да се у општини Источно Ново Сарајево тренутно улаже 30 милиона КМ у студенстке домове, изградњу основне школе, Рекотрат, Музичку академију, обданиште, а да је већ урађена болница "Србија".

- Овдје долазим с поносом јер нико није рачунао да ћемо ово ми урадити - напоменуо је Додик.

Енергетска политика Републике Српске усмјерена је на гасификацију Српске и наставиће реформу гасног сектора, изјавио је ресорни министар Петар Ђокић.

- Увјерен сам да је гас енергент будућности и да треба да се повежемо на гасне системе у региону како бисмо осигурали довољне количине гаса за будућа времена - рекао је Ђокић, који је са предсједником Српске Милорадом Додиком данас у Источном Сарајеву пустио у рад реконструисану и гасификовану котловницу предузећа "Топлана-ИНС".

Он је оцијенио значајним то што су пројектом реструктурисања "Сарајево-гаса" створени предуслови да се реализује овај пројекат.

Ђокић је истакао да ће Република Српска имати сигурну будућност која ће бити обиљежена употребом гаса у много већој количини него што је тренутно и да треба наставити сарадњу са онима који тај гас могу да доставе у БиХ по најповољнијим условима.

Он је навео да ће реформа гасног сектора омогућити да се може даље планирати и реализовати гасификација Републике Српске.

Према његовим ријечима, пројектом гасификације топлане у Источном Сарајеву показано је да је то могуће, а охрабрен је и носилац пројекта "Сарајево-гас" да настави гасификацију источног дијела Републике Српске.

Ђокић је нагласио да је гас енергент који треба да се користи за загријавање стамбених и пословних простора, те подсјетио на повољно снабдијевање гасом Српске из Русије, захваљујући напорима предсједника Републике Милорада Додика и његових сарадника, док се у Федерацији БиХ супротстављају идеји те сарадње.

Директор "Сарајево-гаса" Источно Сарајево Недељко Елек изразио је задовољство што је послије 47 година "Топлана-ИНС" прикључена на гас и што обиљежава почетак пројекта гасификације истока Републике Српске.

Елек је истакао да је веома задовољан што је ова компанија предводила тим који је реализовао реконструкцију и гасификацију котловнице топлане.

- Урадили смо то за 75 дана. Ово је само почетак гасификације истока Републике Српске. Заједно са ресорним министарством смо завршили пројекат гасификације општине Пале и изградњу магистралног гасовода према Јахорини - рекао је Елек након пуштања у рад котловнце.

Он је истакао да је ова компанија из властитих средстава инвестирала у највећу гасну станицу у овој регији на подручју општине Шековићи, тако да ће ту бити чвориште и одатле се креће са гасификацијом магистралним гасоводом Милићи-Шековићи-Власеница, крак према Хан Пијеску.

- Поред свих опструкција које имамо, ми ћемо сигурно идуће године да урадимо све те пројекте - рекао је Елек.

Он је напоменуо да се у овом тренутку ради на реализацији пројекта гасификације топлане у Вишеграду, што ће почети идуће године.

Елек је навео и да комплетан транспорт гаса тренутно иде преко гасовода у Српској и да се наплаћује тренутно 12 КМ на хиљаду метара кубних док "БХ Гас" наплаћује 35 КМ, те оцијенио да та разлика у цијени нема везе са политиком већ да је ријеч о чистом бизнису.

- Апелујем на подршку предсједника и ресорног министра да подигнемо цијене и дођемо на исти ниво, јер тим разликама у цијени можемо да финансирамо комплетну гасификацију. Онда не треба да се понашамо ирационално. Сигурно је да ми не би добили гас да зависимо од њих - додао је Елек.

Предузеће "Топлана-ИНС" грије око 900 станова и 30 институција и установа у Источном Сарајеву или укупно око 70.000 метара квадратних.

Ова реконструкција и гасификација је омогућила да је, осим природног гаса, топлана оспособљена да користи лож-уље као алтернативно гориво. Након реконструкције котловница има већи капацитет и снагу од 20 мегавата.

Директор "Сарајево-гаса" Источно Сарајево Недељко Елек и директор "Топлане-ИНС" Источно Сарајево Дејан Берјан потписали су 6. септембра уговор о реконструкцији и гасификацији топлане, чија је вриједност шест милиона КМ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана