Злочини у логору Челебићи 32 године некажњени: Ако неће Суд БиХ, хоће Американци
БАЊАЛУКА - Тужилаштво БиХ никада није нашло за сходно да у посљедње 32 године подигне оптужницу против најодговорнијих лица за свирепа и нељудска мучења и убиства у логору Челебићи па ни против бившег надзорника овог злогласног казамата Кемала Мрнџића.
Каже ово за “Глас Српске” вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, коментаришући одлуку суда у америчкој савезној држави Масачусетс, који је прогласио кривим Мрнџића због улоге у прогону, мучењу и убијању српских затвореника у ратном логору Челебићи 1992. године, како је саопштено из америчког Министарства правде.
- Ниједно лице до сада није процесуирано, а ни осуђено у БиХ за злочине у овом логору. Једино је у Хашком трибуналу вођен судски процесу против три лица - истакао је Нуждић.
Када је у питању поменута пресуда против Мрнџића у САД, каже да се нада да ће Тужилаштво БиХ коначно исправити досадашњу неправду, која траје више од 30 година, а поготово јер постоји мноштво свједочанства и материјалних доказа да и у БиХ Мрнџић буде осуђен за сва злодјела које је чинио у логору Челебићи.
- То би била, условно речено, једина сатисфакција за све преживјеле логораше, која би бар донекле ублажила досадашњу причињену неправду с којом се деценијама суочавају. Нажалост, многи од тих бивших логораша то неће дочекати, да човјека одговорног за њихову голготу виде иза решетака. Зар је требало да прође оволико година?! Зар треба да чекамо да САД покрећу некакве поступке екстрадиције, да бисмо дошли у позицију да тражимо овоземаљску правду - запитао се Нуждић.
Слично мишљење дијели и директор Документационо-информативног центра “Веритас” Саво Штрбац, наводећи да очекује да након овог и овдашњи органи гоњена отворе истрагу против Мрнџића, додајући да су САД на овај начин на тацни сервирале случај правосудним органима у БиХ.
Некадашњи логораш Жељко Живак из Коњица, који живи у САД, каже да је злогласни логор Челебићи био мјесто гдје је муслиманска војска за вријеме Одбрамбено-отаџбинског рата на најсвирепији начин убијала Србе, који су скончавали у највећим мукама. Како је истакао Мрнџић је пронађен прије годину и по дана, од када траје и судски процес и налази се у Америци у кућном притвору под надзором полиције. Додаје да је био један од свједока на суђењу Мрнџићу.
- Слободана Бабића, који је био из села Бјеловчина код Коњица, у логору су мучили на најстрашнији начин. Тамо су га толико пребили да је умирао 17 дана. Био је без свијести или, ако је био имало будан, то су били сати и дани јаука. Свако ребро у његовом тијелу било је пребијено. Чак су му и језик одсјекли - присјетио се Живак.
Подсјетио је и на мучења Бате Куљанина, којем је од батина глава била дупло већа, а лице потпуно модро и црно од удараца. Шћепан Готовац, прошао је још горе. Након што су га убили, бацили су га међу живе логораше. На челу му је била закуцана ексером српска застава.
Мрнџић је иначе бивши надзорник логора у Челебићима. Ухапшен је у Бостону 17. маја 2023. Тренутно се налази у притвору у Бостону, имовина му је блокирана, а породица је у фази депортације. Према писању појединих медија Мрнџићу ће 22. јануара бити изречена казна која може да буде и до 30 година затвора.
Хронологија
Суд у Бостону прогласио је прошле седмице кривим Кемала Мрнџића, бившег надзорника логора Челебићи у којем су затворени и мучени српски цивили, за завјеру с циљем прикривања свог учешћа у злочинима током рата у БиХ и за давање лажних изјава ради добијања статуса избјеглице у САД, а након тога и америчког држављанства. Према незваничним информацијама, Мрнџић је у САД допутовао 1999. и на основу лажних информација, односно сакривања детаља из ратне прошлости, 2008. добио статус сталног боравка, а након тога и пасош.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.