Посланичке клупе мјеркају и љекари и пољопривредници

Ведрана Кулага
Посланичке клупе мјеркају и љекари и пољопривредници

Бањалука - Кандидатске и компензационе листе за октобарске опште изборе окупиле су кандидате различитих профила па своје мјесто у посланичким клупама јуре и љекари, економисти, математичари, социолози, али и инжењери машинства, архитекте па и пољопривредници.

Мада су политичке партије углавном повјерење дале провјереним именима који дуже вријеме обављају или су обављали високе позиције у страначким тијелима и разним нивоима власти, не мањка ни кандидата који су већ познати јавности, али по ангажманима који су далеко од политике.

За позиције посланика у Народној скупштини РС (НСРС) бориће се двојица кандидата који се баве развојем пољопривреде и остваривањем права ратара и сточара. На челно мјесто листе Сељачке странке за НСРС "засјео" је Владимир Усорац, предсједник Удружења пољопривредника и мљекара.

Посланички мандат јуре и Мишо Маљчић, предсједник Удружења узгајивача свиња у РС, као и Десимир Живанић, који је власник предузећа за производњу и узгој пилића "Живанић ДС" у Смртићима код Прњавора. Обојица су кандидати ПДП-а. Као пољопривредни произвођач познат је и кандидат СДС-а Миладин Станић, који поново лови мандат у НСРС.

Мјесто на листи СНСД-а повјерено је актуелном предсједнику Борачке организације РС Пантелији Ћургузу и то на листи кандидата за посланике у НСРС. На СДС-овој листи је бивши главни ревизор РС Бошко Чеко, али и Соња Караџић-Јовичевић, кћерка некадашњег предсједника РС Радована Караџића.

Мјесто на СДС-овим листама за НСРС резервисао је и бивши премијер Српске Гојко Кличковић, који је дипломирани социолог. У реду социолога који желе у посланичке клупе је и Иван Шијаковић са бањалучког Универзитета. Он је носилац листе под називом "За правду и ред - листа Небојша Вукановић". И сам Вукановић, који је новинар, предводи једну од листа. Листу Партије економске и социјалне правде за НСРС предводи предсједник компаније "Виком" Винко Перић.

Социјалисти су једну од листа повјерили Раденку Ђурици, доктору биотехничких наука, који тренутно обавља дужност начелника Одјељења за друштвене дјелатности у Градској управи града Бањалука. Њихов кандидат је и делегат у Вијећу народа РС Будимир Аћимовић, који је дипломирани математичар. Међу носиоцима листа ПДП-а су Милан Ђукић, који је инжењер машинства и Зоран Ђерић, који је дипломирао на Архитектонском факултету у Сарајеву.

У трку за посланичко мјесто у РС ће и декан Факултета за безбједност и заштиту у Бањалуци Драгомир Кесеровић и то као носилац листе СПП-а.

Међу носиоцима кандидатских листа ДНС-а за Скупштину РС је и Недељко Чубриловић, који је завршио машински факултет, а приводи крају други мандат на челу Министарства саобраћаја и веза РС.

Међу носиоцима кандидатских листа СНСД-а за Народну скупштину РС су и два љекара - Синиша Максимовић и Драган Богданић, а на листи ове странке је и љекар Ненад Кузмић. Носилац листе СНСД-а за НСРС Игор Жунић је по занимању психолог.

Љекара не мањка ни у највећој опозиционој странци, СДС-у. На челу њихове листе је Ненад Стевандић, који јури нови мандат у НСРС, док једну од листа НДП-а предводи Крсто Јандрић, који је такође љекар.

Да у политичким водама не мањка ни дипломираних економиста, потврђују и предводници листа ПДП-а и НДП-а за НСРС Бранислав Бореновић и Драган Чавић.

Доктора и економиста не недостаје ни на листама за ниво БиХ, односно за Парламент. Једна од листа СНСД-а повјерена је актуелном министру финансија и трезора БиХ Николи Шпирићу, који је и доктор економских наука, а другу води специјалиста опште медицине Лазар Продановић.

Дипломирани економиста је на челу листе социјалиста. Та позиција додијељена је потпредсједнику СП-а и замјенику министра одбране БиХ Живку Марјанцу. Листу ПДП-НДП предводи дипломирани економиста Игор Црнадак.

ДНС је за трку на позиције у Парламенту БиХ кандидовао љекара Мирка Совиља и професора физике Јована Вуковљака. Листу СПП-а за Парламент БиХ предводи Никола Вукмировић, професор на Економском факултету.

Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ за учешће на идућим октобарским изборима овјерила је више од 7.700 кандидата, који ће за мање од мјесец кренути у поход на гласове бирача, а од 65 овјерених странака по броју кандидата предњачи СНСД.

Правопис

На званичној интернет страници ЦИК-а објављене су овјерене кандидатске и компензационе листе за учешће на општим изборима у октобру. Наслов документа, као што је пракса и правило код званичних институција БиХ, написан је на три језика и у два писма, али је по објављивању листа примјетно да ћирилична верзија која представља писмо српског народа не прати правила српског језика. У ЦИК-овом документу првобитно је било наведено да су листе "компензацијске", а избори "опћи", умјесто "компензациони" и "општи", како се каже на српском језику. Ове грешке јуче су кориговане.

Центар за бројање

ЦИК је на јучерашњој сједници именовао Ермина Коса за директора Главног центра за бројање за овогодишње опште изборе. Главни центар за бројање налазиће се у "Зетри" у Сарајеву.
ЦИК је јуче именовао и главног контролора, те његове замјенике за обраду, унос и потврђивање резултата гласања, као и контролора за транспорт, руковање и складиштење гласачких листића и другог изборног материјала на општим изборима. 

Ж. Д.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана