Порука Хелезу из Српске: Нећемо се одрећи српског грба и химне

Ведрана Кулага Симић
Порука Хелезу из Српске: Нећемо се одрећи српског грба и химне

БАЊАЛУКА - Зукан Хелез је доказани мрзитељ српског народа, али на његову несрећу Срби се никада неће одрећи ни грба Немањића нити химне “Боже правде” тако да би му било паметније да гледа своја посла, поручено је јуче из Републике Српске поводом најновијих отровних стрелица које су стигле од министра одбране БиХ и високог функционера СДП-а.

Хелез, наиме, постаје све познатији по отвореној мржњи коју јавно исказује према Србима и свему што носи српски предзнак те подизању националних тензија у БиХ на шта су подсјетили и саговорници “Гласа Српске” реагујући на најновији Хелезов став у којем је Србе упоредио са Хитлером.

Функционера СДП-а је овај пут наљутило усвајање Закона о употреби заставе, грба и химне на посљедњој сједници Народне скупштине. Њиме је прописано да се "заједно" са истицањем заставе и грба/амблема Републике Српске и извођењем химне Републике Српске могу истицати заставе и грбови и изводити химне страних држава са којима Република Српска има потписан Споразум о успостављању специјалних паралелних односа, односно држава са којима поједини или сви конститутивни народи или Остали или грађани у Републици Српској имају заједничко историјско, културолошко и традиционално насљеђе.”

Хелез је рекао да се ради о симболима које је Уставни суд БиХ поништио 2006. године те оцијенио да је “на сличан начин Хитлер крајем тридесетих година прошлог вијека припремио спајање Аустрије Њемачкој”. Хелез тврди да су “грб Немањића и химна 'Боже правде' симболи под којима су почињени најтежи ратни злочини укључујући удружени злочиначки подухват и геноцид над Бошњацима”.

Посланик СНСД-а у Народној скупштини Младен Илић каже да је ова као и бројне претходне Хелезове изјаве политичка и национално острашћена.

- Његова идеја бављења српским народом у Републици Српској и самим тим у БиХ превазилази и његове надлежности и оно што би требало да представља на нивоу БиХ. Ово је још један напад на српски народ и подизање националних тензија да се не би бавило другим, кључним животним питањима - поручио је Илић за “Глас”.

Усвајање закона је, каже, наставак договореног на Свесрпском сабору.

- Сада постоји могућности да се на било којем мјесту и у било које вријеме у Српској користи грб Немањића и химна “Боже правде”. И до сада смо на свечаности имали прилику да чујемо химну Републике Србије, а грб Немањића је заштитни знак српског народа и то је знак који је много старији и од Зукана Хелеза и од нације коју покушава да представља. Она је настала прије 30 година, а грб Немањића прије 800 година - рекао је Илић, додавши да не вјерује да ће Хелез стати са оваквим изјавама.

Посланик СДС-а у НСРС Томица Стојановић истиче да је Хелез већ препознатљив као неко ко је пун мржње.

- Он је доказан у томе, пун мржње и зла према другима, али ми, Срби, се нећемо одрећи грба Немањића, ни химне, ни заставе ма колико год она била од стране других обезвријеђана и ма колико нас притискали да је не употребљавамо. Знамо шта је наше и тако ће вијековима још остати - истакао је Стојановић.

Шеф посланичког Клуба ПДП-а у републичком парламенту Игор Црнадак је кратко поручио да су они, гласањем за приједлог закона, казали свој став, а да за коментар у вези са овим што говори Хелез питамо “оне из СНСД-а који сједе с њим сваки дан и дијеле функције у власти”.

Црногорски барјак

Закон о употреби заставе, грба и химне у скупштинску процедуру је упутио први човјек парламента и лидер Уједињене Српске Ненад Стевандић, који је нагласио да се у “хистеричним реакцијама” српски народ и његова обиљежја упоређују са Хитлером и нацизмом.

- Вријеђају нас, иако сви знају да је највећи страдалник од нацизма на подручју Балкана био српски народ. И Хелезу и осталима је главни циљ Србија. О нама су већ све лажи изговорили. Сад им смета јака Србија - рекао је Стевандић и истакао да Српска озбиљно размишља о уважавању историјског значаја Црне Горе и да и њену државну заставу, некадашњи Алај-барјак црногорске војске, уврсти у списак оних које се могу истицати уз заставу Српске.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана