Општинама и градовима у Српској дозначено мање средстава од ПДВ-а

Г.С.
Општинама и градовима у Српској дозначено мање средстава од ПДВ-а

САРАЈЕВО - Локалне заједнице у Босни и Херцеговини суочавају се с проблемима у буџету. Приморане су на ребаланс буџета на ниже јер ће добити мање средстава од ПДВ-а у односу на план. Поједине општине забиљежиће и буџетске дефиците, а узрок је раст иностраног дуга Републике Српске, Федерације БиХ и Брчко дистрикта, пише БХРТ.

Ребаланс буџета ускоро пред одборницима општине Источна Илиџа. Добиће 280.000 марака мање дозначених средстава од ПДВ-а у односу на планирано.

- Јако је велики притисак на нас. Конкретно Источна Илиџа ће успјети да сервисира своје обавезе али за друге јединице локалне самоуправе нисам сигуран односно могу да тврдим да то сигурно неће успјети - рекао је начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић.

Недостатак новца покушава се надокнадити повећањем властитих прихода.

- Много смо радили на повећању прихода. Још увијек нисмо у могућности 7-8 милиона марака санирамо из сопствених прихода. Бићемо принуђени да тражимо неке алтернативе - истиче менаџер Града Бањалука Бојан Кресојевић.

Локалним заједницама у Српској дозначено је око 4 одсто мање средстава од ПДВ-а. Поједини буџети завршиће у дефициту или ће се морати одрећи реализације појединих пројеката.

- У 2022. сте имали ситуацију да су сва остварења прикупљених средстава од ПДВ-а била неких 25-30 одсто већи од плана за ту годину. Тако да се план правио на основу тих извршења а не на основу плана за 2023. То је веома битно разлучити када говоримо о буџетском планирању - рекао је Љубиша Ћосић, предсједник Савеза опћина и градова РС.

УИО БиХ прикупила је 8,8 милијарди марака у 2023. години. То је више за 588 милиона КМ. Највећи раст прихода биљежи се по основу ПДВ-а у унутрашњем промету. У међувремену растао је и спољни дуг.

Морамо рећи да уствари тај вишак прихода јесте завршио код ентитета и Брчко Дистрикта али је чињеница ентитети у овој години имају значајно већи износ за поврат спољног дуга у односу на прошлу годину тако да практично се може закључити да је тај вишак прихода завршио у већим ратама спољног дуга који ентитети имају у току ове године.

- Због тога највеће проблеме имају мање општине. Недостатак планираног новца теже проналазе у повећању сопствених прихода - појашњава Ратко Ковачевић, портпарол Управе за индиректно опорезивање БиХ.

- Можда је дошло вријеме да се успори задуживање јер то новац прикупљен од индиректних пореза неће моћи издржати и јер ће на тај начин грађани бити ускраћени за оне услуге и сервисе које треба да им обезбиједе локалне заједнице - наглашава економиста Зоран Павловић.

Више прикупљеног новца од ПДВ-а, а мање дозначено. Зашто? Систем је такав да се прво плате кредитне обавезе, а затом по утврђеној формули новац даље дијели према јавним буџетима.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана