Одржано рочиште о притвору бившим припадницима ВРС - ИСПРАВЉЕНО

Срна
Одржано рочиште о притвору бившим припадницима ВРС - ИСПРАВЉЕНО

САРАЈЕВО - У Суду БиХ данас је одржано рочиште о приједлогу о одређивању притвора шесторици бивших припадника Војске Републике Српске који су ухапшени у Зворнику под оптужбом за злочин у Ораховцу код Сребренице 13. и 14. јула 1995. године, док је Сретену Милошевићу већ одређен.

Милошевићу је притвор јуче одређен, а данас је одржано рочиште за Лазара Ристића, Драгоја Ивановића, Младена Михајловића, Предрага Ристића, Станоја и Милорада Бирчаковића.

Поступајући судија Зоран Божић саопштио је да ће о приједлогу Тужилаштва БиХ за одређивање притвора и мјера забране Суд изјаснити у законском року.

Поступајући тужилац је навео да остају при наводима из приједлога за одређивање притвора с обзиром да је истрага у завршној фази, да постоји опасност од бјекства осумњичених, те да Тужилаштво сматра да имају интерес да контакирају са осумњиченима и са саучесницима.

Одбране оптужених одбациле су наводе Тужилаштва БиХ, истичући да нема формалног основа за прихватање приједлога.

Захтјев Тужилаштва је произвољан, паушалан и без изношења релевантних чињеница и нема основа да им притвор буде одређен, сматрају одбране, које су одбациле наводе о опасности од бјекства и указале на чињеницу да се догађај за који се терете догодио прије 20 година тако да су њихови клијенти имали могућност да већ напусте територију БиХ.

Припадници Агенције за истраге и заштиту (СИПА) јуче су на подручју Зворника ухапсили седам лица осумњичених за геноцид у вези са кривичним дјелима индивидуална и командна одговорност и помагање прописана Кривичним законом БиХ.

Напомена

У посљедњој реченици првобитно објављеног текста стајало је: “Припадници Агенције за истраге и заштиту (СИПА) јуче су на подручју Зворника ухапсили седам лица осумњичених за наводни геноцид у вези са кривичним дјелима индивидуална и командна одговорност и помагање прописана Кривичним законом БиХ.“, што је портал Раскринкавање оцијенио као “манипулисање чињеницама”.

Због тога смо обрисали нетачну констатацију да је у питању сумња за наводни геноцид и на тај начин накнадно исправили текст.

Портал Раскринкавање у својој анализи истиче да су за геноцид у Сребреници у судским поступцима пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију представљене хиљаде материјалних доказа и стотине свједочења, те да су у судским процесима учествовали правни стручњаци из цијелог свијета.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана