О клевети уочи Ђурђевдана

Маријана Миљић Бјеловук
О клевети уочи Ђурђевдана

БАЊАЛУКА - Прва јавна расправа о нацрту измјена Кривичног законика (КЗ) РС, којима се криминализује клевета и увреда, заказана је за 5. мај у Бањалуци, дан уочи једне од највећих крсних слава - Ђурђевдана, а у медијској заједници вјерују да је предлагач изабрао баш тај датум како би дискусији присуствовало што мање учесника.

Нацрт измјена КЗРС је 23. марта у Парламенту Српске подржало 49 посланика, против је био 21, а нико није био уздржан.

Након скоро мјесец од усвајана нацрта измјена поменутог закона Министарство правде РС је заказало јавне расправе па ће тако дискусија након Бањалуке бити организована у још свега три града. И то у Источном Сарајеву 12. маја, односно у Бијељини и Требињу 16. и 17. маја.

Предсједник Клуба новинара Бањалука Синиша Вукелић рекао је да је на сцени управо оно на што је медијска заједница претходних мјесеци и упозоравала, а то је да ће јавне расправе бити само “про форме”.

- Предлагачу закона, односно Министарству правде РС, требало је мјесец дана да утврди распоред јавних расправа. Све су сузбијене у десетак дана и то у само четири града. Оно што је симптоматично јесте да ће она најважнија, односно централна бити одржана уочи једне од три највеће крсне славе у Бањалуци у којој је и највећа концентрације медија, невладиних организација и представника удружења која штите људска права - рекао је “Гласу Српске” Вукелић.

На овај начин, поручује он, Министарство на челу са министром Милошем Букејловићем показује да им је циљ да дође што мање учесника на дискусију.

- Под знаком питања је зашто то раде. Прво су одуговлачили организовање јавних расправа, а затим их заказују у периоду када велики број људи слави или иде код неког другог на славу. Због таквих њихових потеза сада се показује да је медијска заједница била у праву и када је побијала њихове аргументе да се закон може промијенити у јавној расправи - нагласио је Вукелић.

Надаље, сматра Вукелић, мало који закон се мијења у јавној расправи. Додаје да се те дискусије организују само да би се одржао привид демократије.

- Питају за мишљење, али мало који аргумент уваже. Новинарска заједница остаје при ставу да ће доћи на јавне расправе, али само под условом да буде повучен закон или комплетно сви чланови који се односе на повреду части и угледа, односно на криминализацију клевете и увреде - подвукао је Вукелић и поручио да Српска има много важнијих проблема којима треба да се бави од кажњавања трачева у супермаркету и саобраћају.

Влада Српске је почетком марта усвојила и у парламентарну процедуру прослиједила нацрт измјена КЗРС, у који се, између осталог, као кривична дјела уводе увреда и клевета, а они који буду кршили ове одредбе биће кажњени драконским новчаним казнама. Против тога акта побунили су се многи, а најгласније поруке послате су из медијске заједнице у којој наводе да ће криминализацијом клевете и увреде бити угашена слобода говора.

Одбијени закључак

Посланици републичког парламента су приликом усвајања измјена КЗРС одбили закључак СДС-а. Ова политичка странка тражила је да се клевета и увреда изузму из текста измјена КЗРС и да се у року од 90 дана посланицима прослиједи нови текст закона.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана