На пенале изгубљено 6,5 милиона марака

Маријана Миљић Бјеловук
На пенале изгубљено 6,5 милиона марака

БАЊАЛУКА - Из буџета Републике Српске за три године исплаћено је 6,58 милиона марака јер нису повучени одобрени кредити, казали су “Гласу Српске” у Министарству финансија РС.

Према њиховој евиденцији у 2022. години је из буџета Републике плаћено два милиона КМ због неповучених одобрених ино-кредитних средстава.

- Два кредита нису повучена у цјелости, а преостали износ је комисиона провизија на дјелимично неповучене кредите. Пројекти који нису реализовани односе се на рехабилитацију Хидроелектране на Требишњици, фаза три, и то због дуготрајне тендерске процедуре и избора квалификованог извођача радова, као и привремене суспензије од стране кредитора КфЊ. Други је модернизација водних и санитарних услуга, за који нису ратификована сва документа потребна за реализацију - навели су у Министарству финансија.

Када је ријеч о 2021. години, на пенале је отишло два милиона марака из буџета више него прошле године, односно укупно четири милиона.

- Највећи износ, и то више од три милиона КМ, односи се на пројекат градње обилазнице Добој. Процедуру закључивања релевантних споразума за тај пројекат успорила је пандемије вируса корона, односно у тренутку одобравања средстава Српска је све капацитете усмјерила на здравствени сектор и превенцију економских посљедица у привреди - појаснили су у ресорном министарству.

Годину раније, односно 2020. године, по овом основу из буџета Српске на адресе међународних финансијских институција отишло је нешто више од пола милиона марака, тачније 582.000 КМ.

Економисти поручују да би надлежни требало да воде рачуна о свакој маркици у буџету.

- На пенале је за три године отишло више од шест милиона марака, а сигурно много више ако узмемо у обзир дужи временски период. Ми смо сиромашна земља и тај новац који је утрошен за те намјене значио би нам много. То је углавном до нас јер имамо неприпремљене пројекте, који често дуго стоје, а некада губимо и читаве ефекте тих инвестиција - рекао је “Гласу Српске” економиста Александар Љубоја.

Подвукао је да је и систем државе јако сложен, два ентитета и три народа, који се углавном не могу договорити о реализацији значајних пројеката.

- Губимо и ту пуно времена и новца. Оне који су у тим релацијама на државном нивоу то не интересује, већ их занимају неке друге ствари. Немогуће је губитке по овом основу свести на нулу, али се могу значајно смањити - закључио је Љубоја.

Услови

 У Министарству финансија РС наводе да је, када су у питању разлози за плаћање пенала, потребно појаснити да природа пројеката условљава вишегодишње трајање.

- Такође, динамика повлачења кредита је у тијесној вези са испуњавањем одређених услова, како оних постављених од стране кредитора, тако и објективних услова реализације пројекта. Ставка “комисиона провизија” на неповучене, а одобрене кредите је дио готово свих ино-кредита, осим Европске инвестиционе банке (ЕИБ), која ту ставку нема - навели су у Министарству финансија.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана