Крађа струје односи стотине хиљада марака

Анита Јанковић Речевић
Крађа струје односи стотине хиљада марака

БАЊАЛУКА - Да је у Српској све више несавјесних потрошача електричне енергије показује податак “Електрокрајине” према којем је за седам мјесеци ове године украдена струја вриједна око 745.000 марака, што је за 50.000 КМ више него цијеле прошле године.

У предузећу “Електрокрајина” Бањалука које електричном енергијом снабдијева потрошаче у више локалних заједница на територији Крајине кажу да је у 2022. години откривено 208 случајева неовлаштене потрошње електричне енергије са обрачунатом вриједношћу од 695.788 КМ.

- За првих седам мјесеци ове године откривено је 235 случајева неовлаштене потрошње струје вриједне 745.832 КМ - казали су у овом предузећу.

Додају да се највећи број случајева неовлаштене потрошње односи на самоукључење без електроенергетске сагласности, затим уговора о снабдијевању или укључења послије искључења крајњих купаца због дуга.

- Несавјесни потрошачи скидају пломбе, утичу на неправилност рада мјерних уређаја или на ожичење мјерног мјеста. Подсјећамо да је крађа струје кривично дјело за које је предвиђена новчана казна и казна затвора од шест мјесеци до пет година - рекли су у “Електрокрајини” за “Глас”.

У предузећу наводе да се против крађе струје боре интензивним спровођењем бројних мјера, међу којима је посебан контакт број 051/247-177 активан од 29. маја ове године, а на који грађани могу пријавити неовлаштену потрошњу електричне енергије сваки радни дан од седам до 15 часова. У “Електрокрајини” наводе да је за нешто више од два мјесеца рада телефона евидентирано 37 пријава, истичући да уколико се по телефонској пријави физичког лица и контролом на мјерном мјесту потврди постојање неовлаштене потрошње електричне енергије, пријавиоцу исплаћује новчана награда у фиксном износу од 500 КМ.

- Након обавезних теренских контрола, три телефонске пријаве су се потврдиле као тачне и двојици пријавилаца до сада су исплаћене предвиђене новчане награде од по 500 КМ. Награда се не исплаћује у случају пријаве неовлаштене потрошње струје остварене дјеловањем на пломбу на мјерном уређају и од добитка награде по овом основу изузети су наши запослени - рекли су у “Електрокрајини”. 

Да се струја краде и у другим дијеловима Српске показују подаци “Електропривреде Републике Српске”. У том предузећу кажу да су прошле године у свих пет дистрибутивних предузећа која послују у њиховом систему откривена 263 случаја крађе струје.

- По основу утврђене неовлашћене потрошње струје, корисницима у Српској лани је фактурисано 5,98 милиона киловат-сати чија финансијска противриједност износи 793.887 КМ. У највећем броју случајева ријеч је о извршеним самоукључењима, након што радници дистрибутера изврше искључење објекта са мреже - рекли су у “Електропривреди” и додали да је лани највише случајева крађе струје било управо на подручју које покрива “Електрокрајина”.

Предсједница Удружења за заштиту потрошача “Топер” из Добоја Снежана Шешлија истакла је за “Глас” да се грађани на крађу струје одлучују због лоше економске ситуације, односно јер немају новца да регуларно плате рачуне.

- То је основни разлог. Људи се морају снаћи на било какав начин, чак и на нерегуларан. Грађани немају новца, плаћају само основно и очекивано је да ће све чешће посезати за илегалним методама - рекла је она. 

Мјере

У “Електропривреди РС” кажу да се крађа струје покушава спријечити предузимањем техничких мјера, укључујући измјештање мјерних мјеста из унутрашњости објекта крајњег корисника, лимитирањем потрошње, пломбирањем мјерног уређаја и мјерног ормара, као и уградњом уређаја са могућношћу даљинског очитања и управљања потрошњом.

- У пракси се најефикаснијом мјером показују редовне контроле исправности прикључних водова и мјерних мјеста те искључења објекта корисника са мреже у случају утврђивања неправилности које омогућавају неовлашћено трошење - рекли су у предузећу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана