Које локалне заједнице у Српској спадају у развијене, а које у неразвијене
БАЊАЛУКА - Влада Републике Српске донијела је одлуку о степену развијености јединица локалне самоуправе у Републици Српској за 2025. годину.
П према овој одлуци развијени градови и општине су Бањалука, Бијељина, Гацко, Градишка, Дервента, Добој, Зворник, Источна Илиџа, Источно Ново Сарајево, Лакташи, Мркоњић Град, Пале, Приједор, Прњавор, Станари, Теслић, Требиње и Угљевик.
Средње развијене јединице локалне самоуправе су Билећа, Брод, Козарска Дубица, Котор Варош, Милићи, Модрича, Соколац, Србац, Фоча и Челинац.
Неразвијене јединице локалне самоуправе су Братунац, Вишеград, Власеница, Доњи Жабар, Костајница, Љубиње, Невесиње, Нови Град, Петровац, Петрово, Рибник, Рогатица, Хан Пијесак, Шамац и Шипово.
Изразито неразвијене јединице локалне самоуправе су Берковићи, Вукосавље, Источни Дрвар, Источни Мостар, Источни Стари Град, Језеро, Калиновик, Кнежево, Крупа на Уни, Купрес, Лопаре, Ново Горажде, Осмаци, Оштра Лука, Пелагићево, Рудо, Сребреница, Трново, Чајниче и Шековићи.
Влада је усвојила и Програм педолошких анализа земљишта у Републици Српској, те овластила Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде да са овлашћеним институцијама закључи уговор о обављању педолошких анализа земљишта у Републици Српској у овој години, којим ће се ближе уредити права и обавезе уговорних страна.
Основама заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта Републике Српске дат је преглед стања овог ресурса у Републици Српској и постављен је низ мјера које имају за циљ заштиту, очување и унапређење овог ресурса, саопштено је из Бироа Владе Српске за односе са јавношћу.
Из наведених разлога у Републици Српској уведена је систематска контрола плодности пољопривредног земљишта, која се проводи као програмска мјера Владе од 2014. године.
Програм системске контроле плодности пољопривредног земљишта за 2024. годину има за циљ утврђивање и праћење стања плодности земљишта код регистрованих пољопривредних газдинстава код којих је анализа већ извршена, праћење реализације препоручених мјера поправке плодности и примјене ђубрива кроз планирани принос, те унапређење система провођења контроле плодности, на основу стеченог искуства и препорука стручних институција које учествују у спровођењу Програма.
Влада Републике Српске одобрила је 50.000 КМ пољопривредно-прехрамбеној школи Приједор на име остваривања права на подстицајна средства за унапређење експериментално - едукативних и развојних центара у пољопривреди.
С циљем унапређења практичне наставе ученика Пољопривредно-прехрамбене школе Приједор неопходна је набавка одређених машина и алата, у зависности од врсте занимања за које се ученици обучавају.
Набавком наведене опреме ће се повећати квалитет практичне наставе, проширити асортиман производа, повећати мотивација и развити креативност и предузетнички дух ученика.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.